Členovia dozornej rady Volkswagenu (VW) v zákulisí horúčkovito hľadajú východisko z krízy, ktorú v piatok (10.4.) vyvolal predseda správnej rady koncernu Ferdinand Piëch. Spravodajskému týždenníku Spiegel povedal, že sa dištancuje od predsedu správnej rady VW Martina Winterkorna, čím mu vyslovil nedôveru.
Času na odblokovanie situácie nemá dozorná rada nazvyš. Východisko treba nájsť do začiatku mája, do termínu valného zhromaždenia akcionárov VW. "V tejto situácii," uviedol dnes agentúre DPA nemenovaný člen dozornej rady, "je konanie valného zhromaždenia 5. mája v Hannoveri nemysliteľné." Ďalšie osoby, ktoré pracujú pre kontrolné grémium koncernu, potvrdili, že "telefónne drôty sú žeravé".
Martin Winterkorn je po Piëchovom útoku vyvedený z rovnováhy.
Isté je len to, že sa v neprehľadnej situácii musí vo firme prehodiť výhybka, aby sa kríza vedenia skončila. Najbližšie riadne rokovanie dozornej rady sa má konať 4. mája.
Denník Handelsblatt informoval o pláne, že ešte predtým by sa mala rada zísť na naliehavom rokovaní. Jej zvolanie však zatiaľ nikto nepotvrdil.
Zástupcovia zamestnancov v dozornej rade a jej dvaja členovia za spolkovú krajinu Dolné Sasko, ktorá je tiež podielnikom VW, sa rezolútne stavajú na stranu Winterkorna. V súčasnej kríze vedenia nie je však dôležitý počet hlasov zaňho. Vytváranie frontu proti Piëchovi totiž nikam nevedie. Samotný Piëch je vo VW centrom moci. Proti jeho vôli sa vo Volkswagene nedá trvalo robiť nijaká politika.
Teraz sa pozornosť sústreďuje na rakúsku spolkovú krajinu Salzbursko. V ňom majú Piëchovci a Porscheovci svoj domov. Piëch sa bude najprv usilovať o dialóg s Porscheovcami. Wolfgang Porsche, predstaviteľov Porscheovcov, označil Piëchovo likvidačné vyjadrenie pre Spiegel za osobný názor predsedu dozornej rady, čím ho vlastne odmietol. Dodal, že Piëch vetu, ktorá otriasla druhým najväčším svetovým automobilovým koncernom, vopred s ním nekonzultoval. Porscheho stanovisko však nemožno ani zďaleka vysvetľovať, že je to jeho prísaha vernosti Winterkornovi.