TMR chcela prelomiť tabu – prišli ste s plánom postaviť lanovku nad doteraz nedotknutým chráneným územím. Bolo by to prvýkrát, čo by ste vstúpili do takzvanej zelenej zóny.
Áno, lanovkou za 15 miliónov eur chceme spojiť Hrebienok so Skalnatým plesom. Tento zámer však nevznikol z našej idey, vyšiel zo strany mesta Vysoké Tatry.
Prišlo za vami, aby ste im postavili lanovku?
To nie. Vedenie mesta sa nás pýtalo, prečo Starý Smokovec chátra. Vysvetlili sme im dôvody. Že je to preto, lebo osada samostatne nemá opodstatnenie, pokiaľ sa neprepojí s Lomnicou. Smokovec s Lomnicou, respektíve Hrebienok so Skalnatým plesom sa dá spojiť buď autobusovou dopravou, čo ľudia radi nemajú, tunelom, čo je totálna blbosť, alebo špeciálnou lanovkou, ktorá sa dnes používa z vrcholu na vrchol a je veľmi šetrná k prírode. Uvedomujem si, že sme otvorili Pandorinu skrinku. Napriek tomu sme povedali, že začneme diskusiu a uvidíme.
Ale poslanci mestského zastupiteľstva vylúčili z projektu revitalizácie lyžiarskeho strediska v Smokovci výstavbu lanovky.
To je na tom to zvláštne, že to dopadlo takto... Riešenie, teda výstavbu lanovky, sme ponúkli na základe žiadosti ľudí z mesta. Musím podotknúť, že v Tatrách už pomaly s projektmi končíme. Pred asi piatimi rokmi sme tu chceli preinvestovať 100 miliónov eur, čo sa z väčšej časti naplnilo. V Tatrách sa už naozaj veľa robiť nedá.
Keby ste neboli biznismen, ale obyvateľ Tatier, ako by ste sa na plány s lanovkou dívali?
Pozrite sa, v Paríži boli všetci proti výstavbe Eiffelovej veže. Prvé roky ju domáci chceli zbúrať, bola to opacha, ktorá hyzdí mesto. Dnes je to jeho symbol. To isté je i s lanovkou na Lomnický štít. Zabývala sa tam, ľudia si zvyknú. V prípade, že bude veľmi prekážať naša lanovka, môžeme ju ešte namaľovať na zeleno, aby splývala s prírodou a bude to prvá naozaj zelená lanovka (smiech).
Čo budete robiť ďalej, ak sa s mestom nedohodnete?
Rokovať, rokovať... Beriem to ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.