Nechceme platiť extra odvody, odkazujú bankári štátu. Naša banková špička preto od budúcej vlády očakáva, že im ho zníži. „Štát by mal opätovne prehodnotiť, respektíve znížiť výšku bankového odvodu,“ odkazuje generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár. „Je to, ako keď jednotkára necháte po škole spolu so žiakom, ktorý dostal päťku,“ myslí si generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Štefan Máj. Iba sporiteľňa zaplatila na odvode doposiaľ 130 miliónov eur.
Práve toto opatrenie zaviedla ešte Radičovej vláda v roku 2012. Do dnešného dňa na ňom ministerstvo financií vybralo viac ako pol miliardy eur. Z pôvodných 0,4 percenta sa pritom sadzba v roku 2014 znížila na 0,2 percenta.
Najväčší odvod v eurozóne
Bankárom sa to však stále zdá priveľa. „Na Slovensku máme najvyšší odvod v eurozóne a štvrtý najvyšší v Európskej únii,“ hovorí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. No porovnávať iba výšku sadzieb nie je korektné, upozorňuje analytik Finančnej hitparády Pavol Škriniar. „V každej krajine sa podmienky menia pomerne často a odvody sa počítajú z rôznych základov,“ povedal.
Bankový sektor vlani zarobil za minulý rok 626 miliónov eur. Štátu na bankovej dani odviedol sto miliónov. Bankári upozorňujú, že odvod má negatívny vplyv nielen na ich zisky, ale na celý podnikateľský sektor. „Znižuje schopnosť bánk vytvárať vlastný kapitál, čo následne zhoršuje prístup podnikateľov k financovaniu,“ hovorí generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko. Ak by sa štát rozhodol tento odvod znížiť, profitovať by mohli aj domácnos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.