Daňové licencie treba zrušiť. Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša totiž pár mesiacov účinnosti tohto "experimentu" stačilo. Frešo tvrdí, že od začiatku roka daňové licencie prispeli k ukončeniu činnosti 9 tis. firiem a 40 tis. živností. Daňové licencie pritom platia ako minimálnu výšku dane z príjmov iba právnické osoby, ktoré buď majú daňovú povinnosť nižšiu ako výška daňovej licencie, majú nulovú daňovú povinnosť alebo skončia v strate.
Ako uviedol Frešo na utorňajšej tlačovej konferencii, zámer vlády, ktorým bolo vyčistenie trhu, sa naplnil a nie je ďalej dôvod "decimovať" malých podnikateľov. Vláda by preto mala daňové licencie zrušiť a umožniť započítať tieto licencie do zisku, ktorý firmy môžu vykázať v budúcnosti. Výška daňovej licencie sa pritom odvíja od ročného obratu spoločnosti a od toho, či je platiteľom dane z pridanej hodnoty. Jej výška môže byť 480 eur, 960 eur alebo 2 880 eur ročne. Podľa platnej legislatívy bude možné započítať kladný rozdiel medzi vypočítanou daňou a daňovou licenciou v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach.
Podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka je pritom daňová licencia jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vysokému a rýchlemu zvyšovaniu daňového zaťaženia a spomaľujú rast zamestnanosti. "Daňové licencie sú jeden z kamienkov do skladačky, ktorou Smer znižuje hospodársky rast," tvrdí. SDKÚ-DS by podľa neho v prípade úspechu vo voľbách naopak daň výrazne znížila a zaviedla opäť rovnú daň na úrovni 15 percent. Zároveň má podľa neho strana pripravenú reformu odvodov, pri ktorej naplnení by sa mohlo odvodové zaťaženie znížiť až o 10 percent.