Po prevzatí by ho rozdelil a časť opäť predal. Informovala o tom agentúra Reuters.
AT&T intenzívne pracuje na plánoch, ktoré časti Vodafonu bude môcť po prevzatí predať, a ktoré nie, uviedla v piatok (1. 11.) agentúra Bloomberg s odvolaním sa na osoby oboznámené so záležitosťou. Oficiálne rokovania medzi oboma spoločnosťami však neexistujú. Alternatívnym cieľom je pre americký koncern britský mobilný operátor EE, čo je spoločný podnik Deutsche Telekomu a Orangeu.
Vodafone aj AT&T sa k uvedeným správam odmietli vyjadriť. Akcia Vodafone na londýnskej burze posilnila takmer o 3 %, akcia Deutsche Telekomu vzrástla o 0,6 % a Orangeu o 1,3 %. Experti sú zatiaľ opatrní. "Zatiaľ nie je jasné, do akej miery je koncern AT&T ambiciózny," uviedol Robert Grindle, analytik investičnej banky Espirito Santo.
AT&T sa netají tým, že chce v Európe kúpiť nejakého telekomunikačného operátora. Koncern kalkuluje s tým, že po rokoch recesie a dlhovej krízy sa dajú veľkí európski telekomunikační operátori kúpiť lacno. Podľa šéfa AT&T Randalla Stephensona v súčasnosti existujú v Európe veľké možnosti. Prvoradou je modernizácia sietí, čo potom môže, podobne ako sa to koncernu podarilo v USA, priniesť vysoké zisky.
Vodafone je veľmi zaujímavým cieľom. Spoločnosť je druhým najväčším prevádzkovateľom mobilných sietí na svete a je kompletne kótovaná na burze. Ostatné európske telekomunikačné koncerny sú väčšinou aspoň sčasti v rukách domovských štátov, čo znamená, že koncern AT&T by o vstupe do nich musel rokovať v príslušnou vládou.
Vodafone pred nedávnom predal svoj podiel v americkej spoločnosti Verizon Wireless. Podľa odhadov analytikov hodnota Vodafone predstavuje okolo 96,5 miliardy USD (71,45 miliardy eur). Keďže pri kúpe by cena bola asi vyššia, cena britského koncernu by sa mohla vyšplhať na 102 až 119 miliárd USD, uviedla investičná banka Macquarie po prieskume medzi 108 investormi.
1 EUR = 1,3505 USD