Ak sa politici v Spojených štátoch nedohodnú na rozpočte, americká ekonomika môže prísť o dve miliardy dolárov (1,5 miliardy eur) každý týždeň. To je odhad prestížneho ekonomického inštitútu IHS. „Problémom je, že státisíce ľudí zostanú doma bez mzdy. Zníži sa tak ich spotreba, a tým pádom aj investície,“ vysvetľuje pre HN ekonóm inštitútu Bruegel Nicolas Veron. Navyše hrozí, že ľudia nebudú schopní splácať kreditné karty či hypotéky.
V hre je dôvera
Ako však Veron dodáva, bezprostredné straty nemusia byť najväčším rizikom, ktoré prinášajú konflikty medzi Bielym domom a Kongresom. Ak patový stav v prípade rozpočtu pretrvá, môže to naštrbiť dôveru vo vládu. Firmy tak môžu presunúť plánované investície do iných krajín a pripraviť tak ekonomiku o nové pracovné miesta. Navyše, trhy si môžu začať pýtať vyššie úroky za peniaze požičané federálnej vláde, čo predraží obsluhu dlhu Spojených štátov. „Predpokladám však, že situáciu sa podarí zvládnuť a žiadny kolaps ekonomiky nehrozí,“ hovorí Veron.
Podobný názor má aj analytik ČSOB Marek Gábriš. „Vplyv odstávky federálnych úradov v prípade, že to bude iba pár dní, nemusí byť fatálny,“ tvrdí. Ako však dodáva, rozpočtové provizórium pocítia aj odborníci. „Nefungovanie úradov môže znamenať, že v tomto týždni nebudú publikované dôležité štatistické čísla ako podnikateľská nálada alebo ostro sledované údaje z trhu práce,“ upozorňuje Gábriš. Finančné trhy podľa neho situáciu pozorne sledujú a aj keď zatiaľ neprepadajú panike, určite „nie sú nadšené“.
Pocíti to aj Európa
Problémy podľa Verona pocíti aj Európa, kľúčový obchodný partner Spojených štátov:„Dosahy však budú minimálne.“ Podľa zistení HN sa však biznis medzi oboma kontinentmi spomalí. Americké colné sklady, cez ktoré prechádza všetok tovar, totiž čelia útlmu a prechádzajú do režimu minimálnej prevádzky. S ťažkosťami sa môžu stretnúť aj podniky, ktoré chcú v týchto dňoch odštartovať vývoz za oceán. Dokumenty potrebné na export nebudú môcť vybaviť, keďže niektoré úrady budú zavreté.