StoryEditor

Dohody prekvapujúco padli

04.07.2013, 00:00
Sezónne práce. Ľudí pracujúcich na dohodu ubudlo napriek začiatku leta.

Ešte vlani sa nitrianska poľnohospodárska firma Lúčnica mohla počas sezónnych prác spoľahnúť dokopy na desiatky dohodárov. Tento rok však narazila – zistila, že si ich už nemôže dovoliť. Nezostalo jej tak nič iné, iba prijať na dohodu približne o štyridsať percent menej ľudí.

„Dôvodom sú odvody a šetrenie vo firme,“ vysvetlil riaditeľ firmy Juraj Machata.

V podobnej situácii je aj mnoho iných firiem. Napriek začiatku sezóny nielen v poľnohospodárstve, ale aj v stavbárstve sa prepad počtu dohodárov prekvapujúco prehĺbil. A to po niekoľkomesačnom raste. Na konci mája na Slovensku pracovalo o 217-tisíc menej ľudí na dohodu ako vlani.

Firmy chcú študentov
Môže za to najmä jedna vec, a to vyššie odvody – konštatujú odborníci. „Predraženie dohôd odstránilo z trhu práce vyše stotisíc dohodárov,“ povedal analytik INESS Ján Dinga. V praxi musia firmy za dohodárov platiť štátu na odvodoch takmer rovnakú sumu ako za klasických zamestnancov. A to v čase, keď sa spomaľuje ekonomika a firmám padajú zákazky. Podľa analytika SAV Vladimíra Baláža je práve pre zhoršujúce sa podmienky na trhu úbytok ľudí zamestnaných na dohodu prirodzený.

Napríklad u nitrianskych poľnohospodárov rozložili prácu na menej ľudí. Ako však upozorňujú daňoví poradcovia, podnikatelia majú ešte jednu možnosť – zamestnať študentov. Za tých totiž nemusia zamestnávatelia platiť do 155-eurového platu takmer žiadne odvody. A nestúpnu im tak ani náklady. Ďalšou alternatívou podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu je, že si časť vyšších nákladov firmy prenesú samy na seba a len časť na dočasných zamestnancov.

Podľa analytika Next Finance Jiřího Cihlářa je tak možné, že väčšia vlna prijímania dohodárov príde až v lete.

Zamestnancami len pár tisíc
Dohodári totiž majú podľa konateľky spoločnosti Účtovná jednotka Veroniky Dubielovej stále pre firmy zopár výhod. Nemajú nárok na dovolenku, odstupné a stravné lístky. A preto sa očakáva, že niektorí zamestnávatelia pri dohodách zostanú.

Faktom však je, že tisícky ľudí, ktorí si na dohodu len privyrábali napríklad popri druhom zamestnaní, o svoj príjem prídu. Časť z tých, ktorí sa takto reálne živili, zasa skončí bez práce. Podľa nedávnych prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií sa doteraz len pár tisíc dohodárov zmenilo na zamestnancov. A pritom to bol jeden z hlavných cieľov pri zavádzaní odvodov.

Prechod do sivej ekonomiky
Dohodári, ktorých zamestnávatelia prepustili, však nekončia len na úradoch práce. Niektorí sa podľa odborníkov presunuli do sivej ekonomiky. V praxi teda pracujú naďalej, zamestnávateľ sa k nim však oficiálne nepriznáva.

Celú situáciu by mohlo zlepšiť možno ešte zavedenie odvodovej úľavy pre nízkopríjmové skupiny a dohodárov – odkazuje Dinga. Pri súčasnom stave by totiž podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu bolo naivné očakávať výrazné prijímanie ľudí na dohodu.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. január 2026 04:15