Na začiatku bol nápad pracovníkov Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorí sa rozhodli rozbehnúť vlastný biznis. Ešte v roku 1991 založili firmu, v ktorej využili svoje skúsenosti najmä z oblasti riadenia pohybu a mikroprocesorovej techniky.
Dnes patrí ich spoločnosť MicroStep s 330 zamestnancami medzi popredných výrobcov zložitých rezacích strojov, ktoré dodáva veľkým koncernom po celom svete. „Naše stroje sú v 53 krajinách sveta. Momentálne sa snažíme rozšíriť odbyt v Ázii, predovšetkým v Číne,“ potvrdila pre HN finančná riaditeľka firmy MicroStep Eva Stejskalová. Práve ona včera spolu s vedúcim vývoja a generálnym riaditeľom tejto spoločnosti Alexandrom Vargom získala ocenenie EY Podnikateľ roka 2014, ktorého mediálnym partnerom sú HN.
Foto: Alexej Makuch, riaditeľ predaja, marketingu a služieb zákazníkom MicroStep
Problémy v Rusku
S výrobkami slovenskej spoločnosti sa môžete stretnúť od Strednej Ameriky až po Vietnam či Južnú Kóreu. Najnovšie projekty MicroStepu sa týkajú napríklad dodávok strojov na výrobu valcovaných plechov v mexickej pobočke spoločnosti Siemens. „Ďalej je to stroj na výrobu veľkoplošných panelov v lodeniciach v kanadskom Halifaxe,“ pripomína Stejskalová, podľa ktorej sa firma zaoberá najmä priestorovým rezaním.
Čítajte viac: Chceme preniknúť najmä do zámoria
Nie vždy však Slovákom ide všetko podľa plánu. Podobne ako iné spoločnosti, aj MicroStep pocítil v rokoch 2008 a 2009 problémy svetovej ekonomiky. Poklesli objednávky, trh deformovali aj použité stroje, ktoré sa pre nesplácanie predávali pod cenu.
Najnovšie Slovákom narobili starosti komplikácie na ruskom trhu. Z dôvodu prepadu cien ropy a pre západné sankcie sa ruská ekonomika ocitla vo vážnych ťažkostiach. Rubeľ stratil polovicu svojej hodnoty a tamojšie firmy museli skresať svoje investície. „Dotkla sa nás celá situácia na ruskom trhu. Minulý rok sme to ešte mali dobre rozbehnuté, ale dopyt sa oslabil. V Rusku štátne firmy nakupujú, súkromné sú v zlej situácii,“ pripomína Stejskalová.
Kľúčová je Európa
Kľúčovými sú však pre MicroStep predovšetkým európske trhy. Z 1900 počítačom riadených rezacích strojov, ktoré vyviezli do zahraničia, sú viac ako štyri stovky v Nemecku. Ďalších zhruba 150 je v krajinách Beneluxu.
Široký je aj zoznam svetových koncernov, ktoré rezacie stroje využívajú. Patrí medzi ne napríklad nemecký gigant v oblasti kovovýroby ThyssenKrupp, strojárska spoločnosť Bosch, výrobca strojov a motorov Caterpillar alebo lodenice Lürssen Werft v Brémach. Lodeniciam Irving Shipbuildings v kanadskom Halifaxe zase dodali 16-metrový rezací portál.
Eva Stejskalová aj Alexander Varga budú Slovensko zastupovať na júnovom vyhlasovaní ocenenia EY Svetový podnikateľ roka 2014. Spolu s nimi sa o prestížnu trofej budú uchádzať víťazi národných súťaží zo zhruba piatich desiatok krajín sveta.