Aktuálne pracovné ponuky nájdete TU.
Za posledné tri roky na Slovensku pribudlo 6500 zamestnávateľov a 85.000 nových pracovných miest. To je výsledok opatrení, ktoré prijala vláda Roberta Fica. Skonštatoval to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike minister práce Ján Richter (Smer-SD).
"Nové miesta vznikli preto, že sme zmenili Zákonník práce, zmenili sme zákon o službách zamestnanosti, zmenili sme podmienky agentúrneho zamestnávania, vytvorili sme štandardné európske podmienky pre pracovnú legislatívu, naštartovali sme projekty smerom k mladým ľuďom a rizikovým skupinám," zhodnotil Richter.
Podľa jeho slov v júni 2010 bola nezamestnanosť na úrovni 12,34 percenta a po skončení vlády Ivety Radičovej bola nezamestnanosť vo výške 13,69 percenta. "Po nástupe vlády Roberta Fica je nezamestnanosť na úrovni 12,06 percenta. To je náš konkrétny výsledok," doplnil Richter.
Opozičný poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) je ale presvedčený, že nezamestnanosť na Slovensku by mohla klesať ešte rýchlejšie. Pripomenul, že napríklad v susednom Poľsku za posledné tri roky klesla o 19 percent, v Českej republike o 16 percent, v Maďarsku o 34 percent a v Estónsku až o 41 percent. Na Slovensku sa však v tom istom období podľa Kaníka znížila o 10 percent, za čím vidí najmä neefektívne opatrenia súčasnej vlády. "Keď bola druhá Dzurindova vláda, nezamestnanosť klesala najrýchlejšie spomedzi krajín V4. Keby Ficova vláda nerobila nič, tak by urobila lepšie. Masívne zvýšenie odvodov a daní pre živnostníkov je likvidačné. Stredná trieda trpí," tvrdí Kaník.
Podľa neho prijaté opatrenia znižujú nezamestnanosť len "opticky". "Administratívne opatrenia dokážu o niečo znížiť nezamestnanosť. Vytváranie, podpora pracovných miest, dotované pracovné miesta. Nehovorím, že nemôžu byť zapojené, ale nie ako jediný aspekt, pretože tie len opticky znížia nezamestnanosť. Akonáhle prestanú byť peniaze použité, znova nezamestnanosť vyskočí," myslí si Kaník.
Šéf rezortu práce vysvetlil, že situácia na Slovensku nie je úplne identická ako v susedných krajinách. Vývoj na trhu práce na Slovensku je podľa neho najlepšie porovnateľný s Českou republikou. "V Poľsku 30 % zamestnancov pôsobí v prvovýrobe. Urobili istú ďaleko rozsiahlejšiu úpravu takzvaných VPP projektov a zamestnali veľkú časť tých, ktorí sa zamestnať nevedeli. Vôbec nie je istota, že to zostane zachované," priblížil Richter. Navyše Slovensko je v porovnaní s okolitými krajinami špecifické v tom, že má veľké rómske etnikum.
Richter tiež uviedol, že na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie, čo tvrdí aj nemecká podnikateľská komora. Tiež vyčíslil, že na aktívnu politiku trhu práce súčasná vláda minula menej peňazí ako vláda Ivety Radičovej, pričom sa podarilo vytvoriť viac pracovných miest. "V roku 2011 za 150 miliónov, ktoré sa dali na jednotlivé nástroje, sa umiestnilo na trhu práce 112.000 ľudí. V mojom období za 120 miliónov eur sa umiestnilo 200.000 ľudí. To je efektivita," doplnil Richter.
Kaník súčasnému ministrovi práce vyčítal aj to, že od sociálnych dávok je závislý veľký počet ľudí. Richter to ale odmietol, podľa neho počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi klesol približne o 50.000. "Takmer 300.000 ľudí je na sociálnych dávkach. Práce mohlo byť viac, nezamestnanosť mohla byť nižšia, keby nebolo chybnej hospodárskej politiky súčasnej vlády," povedal Kaník s tým, že SDKÚ-DS bude presadzovať zásadnú reformu daňového systému, aby sa výrazným spôsobom znížili odvody.
Minister práce ale trvá na tom, že vláda prijala viaceré systémové opatrenia, akými sú napríklad prijaté záruky pre mladých, zavedenie súbehu dávky v hmotnej núdzi a mzdy. Okrem toho je presvedčený, že nezamestnanosť bude klesať aj vďaka ohláseným opatreniam, akými sú Národná sústava povolaní či prijatý zákon o duálnom vzdelávaní.