StoryEditor

Práca snov je v americkej banke

06.09.2013, 00:00
Napriek dlhému pracovnému času a vysokej konkurencii sú bankári v USA najspokojnejší.

„V Goldman Sachs som robila 16 hodín denne vrátane sobôt. Naučila som sa veľa o finančných trhoch, o tom, ako pracovať na najvyššej profesionálnej úrovni, rýchlo a presne. Bola som obklopená špičkovými ľuďmi,“ spomína na trojročné pôsobenie v newyorskej banke Slovenka Nadia Laurinci. Práve Goldman Sachs sa tento rok prebojovala na popredné miesta rebríčka svetových bánk, v ktorých sa pracuje najlepšie. Rozhodla jej prestíž, firemná kultúra aj honoráre.

Rob alebo odíď
Laurinci mohla v banke s takmer 150-ročnou históriou a so zvučným menom kariérne rásť a neustále sa vzdelávať.

„V porovnaní s ostatnými bankami patrí Goldman Sachs medzi top banky. Vždy sme sa snažili dosiahnuť čo najlepšie výsledky, zvýšiť profit a stále dávať latku vyššie,“ hovorí pre HN s tým, že veľká súťaživosť na Wall Street sa odrážala aj vo firemnej kultúre. Mnohí kolegovia sa vyvyšovali a prisvojovali si úspech všetkých. „V New Yorku som ako finančná analytička pracovala v šesťčlennom tíme. Do určitého času sme museli zarobiť niekoľko miliónov a ak sa to podarilo, väčšinou z toho profitoval manažér,“ spomína na odvrátenú tvár práce, v ktorej vládlo silné ego jednotlivcov. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla odísť a začať podnikať. „Tempo v Goldmane bolo šialené. Dva roky som robila do jedenástej večer a voľné mala iba nedele. Domov ma odviezla firemná limuzína a ráno po mňa zase prišla. V banke mi povedali, že buď takto vydržím makať desať rokov alebo mám odísť,“ hovorí.

Drina verzus hrdosť 

Stres a veľkú konkurenciu priznáva aj zamestnanec ženevskej pobočky J.P. Morgan, ktorý nechce byť menovaný. Nevýhody svojej práce však vyvažuje rôznymi benefitmi. „Môžeme sa vzdelávať a rásť. Banka nám ponúka účasť na školeniach, tréningové materiály, vďaka ktorým môžeme postúpiť v rámci banky, ale aj celej skupiny. Dôležitá je výkonnosť, konexie, ale aj šťastie,“ vysvetľuje s tým, že firemná kultúra je založená na hrdosti a všetci sa snažia, aby banka rástla. Aj preto sa J.P. Morgan umiestnila v rebríčku bánk s najlepším pracovným prostredím. V prieskume spoločnosti Vault zamestnanci ocenili najmä inšpiratívnych pracovníkov banky, príjemné prostredie a snahu o rozvoj mladých talentov. Za najväčšie mínusy označili dlhý pracovný čas, náročný plán, a to, že s bankovníctvom žijú aj vo voľnom čase.

Základom je motivácia
Zoznam najlepších bánk poukázal aj na ďalšie skutočnosti. Väčšina z nich má sídlo v Amerike, iba päť je európskych. Programový koordinátor slovenskej Nadácie Pontis Michal Kissa, ktorý sa špecializuje na zodpovedné podnikanie, za tým vidí iný prístup zamestnancov, ako aj firiem. „V Amerike panuje väčší individualizmus ako u nás. Ľudia sú dravší a snažia sa o čo najlepšie výsledky. V tom ich podporujú aj firmy. Za poskytnuté výhody si však pýtajú adekvátne, často nadpriemerné výkony,“ uzatvára.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 17:51