Predložený rozpočet na budúci rok je najlepším, aký kedy vzišiel z pera ľavicovej vlády a od vzniku Slovenska. Uviedol to nezaradený poslanec Jozef Kollár na úvod šiesteho rokovacieho dňa 58. schôdze Národnej rady (NR) SR. Poslanci už druhý deň rokujú o návrhu roka, teda o štátnom rozpočte na rok 2016.
Tiež ako minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) aj Kollár skonštatoval, že slovenskej ekonomike sa darí, a to aj vďaka dianiu v externom prostredí. "Prvá externalita je prepad cien ropy, druhou je, že Európska centrálna banka napumpovala do ekonomiky dvakrát 500 miliárd eur a treťou externalitou je oslabenie kurzu eura voči americkému doláru. Prispeli k tomu, že sa slovenskej ekonomike darí," uviedol Kollár.
V predloženom návrhu rozpočtu sa konštatuje, že v roku 2018 by malo Slovensko dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. "Vzniká legitímna otázka - ako je slovenská ekonomika pripravená absorbovať šoky. Celú Európu čakajú v najbližších dekádach obrovské ekonomické šoky. Tie tu budú a budú možno čoraz častejšie a hlbšie," myslí si Kollár.
Preto je podľa neho dôležité nepozerať sa na slovenskú ekonomiku cez technokratickú diskusiu o tom, či majú byť výdavky o niekoľko stoviek miliónov eur nižšie. "Dozrel čas, aby sa diskusia posunula do nadefinovania novej ekonomickej paradigmy, aby bolo Slovensko pripravené absorbovať ekonomické šoky," tvrdí Kollár.
Zároveň vyčíslil, že v budúcom roku predstavujú riziká pre rozpočet sumu 950 miliónov eur. "Na jednej strane je pozitívne, že sa konečne budeme tlačiť k nule pokiaľ ide o schodok, ale je potrebné pozrieť sa na spôsob, akým sa konsoliduje. Je naozaj škodou, že relatívne lepšie časy sa nevyužili dostatočne na ozdravovanie ekonomiky. Kedy ozdravovať verejné financie, ak nie v ekonomicky lepších časoch," podotkol Kollár s tým, že rozumný hospodár by si mal vytvoriť objem rezervných financií na to, aby potom mohol lepšie zvládať budúce ekonomické šoky. "Zlepšuje sa ekonomický rast, máme vyššie daňové príjmy, máme historicky najnižšie úrokové sadzby, aj vďaka tomu rastie kredibilita slovenskej ekonomiky, čo znamená obrovské úspory na nákladoch na obsluhu verejného dlhu," tvrdí Kollár. "Žijeme v lepších ekonomických časoch, mali sa využiť na vyššiu mieru ozdravenia verejných financií," priblížil Kollár.
Poslanci o rozpočte rokujú už druhý deň. Dnes si reč Kollára vypočulo približne niečo cez 20 poslancov zo 150 zákonodarcov. Na slabú účasť v pléne upozornil aj Kollár. "Je pravdou, že táto rozprava prebieha nielen v komornej atmosfére, ako podotkol aj minister financií, ale je mi ľúto, že namiesto legitímneho zápasu o dva rôzne prístupy k spravovaniu verejných financií, namiesto zápasu o diskusiu o dvoch rôznych modeloch ekonomického rastu, sme tu v stredu (18.11.) počúvali o migrácii žiab a o otĺkaní kachličiek na toaletách v Dúbravke. Je mi ľúto, že takto sa sploštila diskusia o tak závažnej téme, akou je zákon o rozpočte," skonštatoval Kollár, ktorý bol posledným prihláseným poslancom do rozpravy písomne. Následne sa budú môcť prihlásiť zákonodarcovia ešte ústne.