TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Chystá sa regulácia zdravotných poisťovní. Na zisk by museli splniť kritériá, priblížila Cigániková

27.07.2021, 15:31
Autor:
redredTASRTASR
Poslankyňa považuje zisk poisťovní je dôležitý, aby na trh prichádzali noví investori, ktorým sa však oplatí dbať na zdravie poistencov.

Zisk zdravotných poisťovní je potrebné regulovať. Na včerajšom stretnutí sa na tom zhodli zástupcovia rezortov zdravotníctva a financií, niektorí členovia Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo či šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová. Informovala o tom samostatná odborná referentka úradu Erika Kováčiková.

"Legislatívna úprava bude zohľadňovať záujem pacienta a nové ustanovenie bude vyžadovať, aby príjmy zo zdravotného poistenia pred prerozdelením boli použité na výdavky na zdravotnú starostlivosť v rozpätí, ktorého šírka bude určená v súlade s predloženými benchmarkami," uviedla Kováčiková s tým, že v rokovaniach sa pokračuje ďalej.

​Pracovnú skupinu na stretnutí tvorili štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková, členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS), Zuzana Šebová (Sme rodina), Marek Krajčí (OĽaNO) a Tomáš Lehotský (Za ľudí), ďalej štátny tajomník Ministerstva financií Marcel Klimek a riaditeľka odboru špecifických operácií štátu reozrtu financií Andrea Holíková a za Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou okrem jeho šéfky aj Peter Pavlovič a zástupcovia právneho odboru.

Museli by mať výsledky

Rokovania o regulácii ziskov zdravotných poisťovní by mali podľa Bittó Cigánikovej pokračovať vo štvrtok 29. júla. Zavádzanie regulácie by sa malo realizovať postupne. Zisky poisťovní by mali byť naviazané na splnenie stanovených kvalitatívnych kritérií.

"Napríklad takýmto kritériom by bola dostupnosť k lekárovi alebo počet preventívnych prehliadok či znižovanie úmrtí na onkologické ochorenia. Ak sa poisťovni podarí splniť toto kritérium, mala by mať nárok na zaslúžený zisk. Ak kritériá nebude poisťovňa plniť, tak by nemala mať nárok na zisk, lebo nedosiahla požadované výsledky. Takto sme to navrhli na stretnutí a bolo to prijaté veľmi pozitívne," priblížila Bittó Cigániková.

Dodala, že zisk poisťovní je dôležitý, aby na trh prichádzali noví investori, ktorým sa však oplatí dbať na zdravie poistencov, na preventívne prehliadky a na kvalitu svojich služieb pre poistencov. "Nastaviť kritériá však nebude otázka týždňa či dvoch, to bude dlhšiu dobu," uviedla poslankyňa parlamentu.

Dôvera: Protiústavné

Obmedzenie profitu v zdravotnom poistení by znamenalo protiústavný zákaz zisku, tvrdí v reakcii PR špecialista Zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Podľa Dôvery by takýto krok mal negatívny dosah na celý zdravotnícky sektor, pretože by nebol motivovaný ku kvalite a rozvoju služieb, ani k zavádzaniu inovácií v zdravotníctve.

"Zároveň ide o návrh, ktorý nerieši žiadnu z aktuálnych potrieb pacientov alebo potrieb slovenského zdravotníctva. V každom prípade sme pripravení na konštruktívnu a odbornú diskusiu s cieľom regulovať zisk v zdravotnom poistení tak, aby sa zvýšila kvalita služieb pre pacientov, poistencov zdravotných poisťovní aj pre zdravotníkov," doplnil Štepianský.

Primerane k riziku

Poisťovňa Union obmedzenie zisku zdravotných poisťovní nepovažuje za riešenie finančných problémov v rezorte zdravotníctva. Ako povedala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová, poistenci pociťujú benefity zo zvýšenia kvality poskytovaných služieb, ktoré prinášajú primeraný zisk, konkurenčné prostredie a rovnaké podmienky pre podnikanie.

Zdôraznila, že pre súkromnú zdravotnú poisťovňu nie je zdravotníctvo o vytváraní čo najväčšieho zisku na úkor dostupnosti zdravotnej starostlivosti, brzdenia inovácií a kvality. "Náš akcionár pokladá zdravotné poistenie za dlhodobý a férový biznis, nie zlatú baňu, a preto sme za primeranú a spoločensky zodpovednú mieru zisku," povedala.

Union si však myslí, že tvorbe nových pravidiel a zákonov by mala predchádzať odborná diskusia na pôde ministerstva zdravotníctva. Za nevyhnutné považuje pozrieť sa aj na tvorbu zisku u ostatných subjektov, ktoré pôsobia v zdravotnom systéme.

"Obmedziť zisk je podľa nás možné len do takej miery, aby neboli porušované legitímne očakávania akcionárov, za ktorých sme získali povolenie pre vykonávanie verejného zdravotného poistenia a pokiaľ cieľ, ktorý sa touto zmenou sleduje, je vyšší verejný záujem," uviedla.

Výška maximálneho limitu na zisk by mala byť podľa súkromnej zdravotnej poisťovne primeraná aj riziku, ktoré poisťovňa nesie. Z pohľadu poisťovne by takéto legálne hľadisko, ako aj odplatu za mieru rizika mohlo optimálne napĺňať stanovenie percenta na úrovni troch až štyroch percent, minimálne však na úrovni dvoch percent.

"Rozhodne nechceme, aby mali subjekty pôsobiace v našom zdravotníctve väčšie zisky, než je adekvátne," doplnila s dôvetkom, že riziko zdravotných poisťovní je neštandardne vysoké.

Zákaz presadili za Fica

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že navrhne, aby zdravotné poisťovne mohli tvoriť zisk z pripoistenia a z limitu výdavkov na prevádzkové činnosti až po zaplatení všetkých objednaných výkonov. Rovnako, že umožní občanom voľbu pripoistenia. Ak by súčasný systém zdravotných poisťovní po analýze neprinášal hodnotu pre pacienta a dosahovanie zdravotných celospoločenských cieľov, vláda by zvážila zavedenie unitárneho systému zdravotného poistenia, teda jednej zdravotnej poisťovne.

Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, keď im to opätovne umožnila vláda Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS). Tvorbu zisku im zakázal prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008. Právna norma však narazila na Ústavný súd. Zdravotné poisťovne tak dostali znova možnosť tvoriť zisk, avšak s podmienkami.

01 - Modified: 2021-05-05 14:03:24 - Feat.: 0 - Title: Krajčího reforma má obmedziť zisky zdravotných poisťovní 02 - Modified: 2021-04-22 08:02:21 - Feat.: 0 - Title: Koľko stojí covidový pacient? Zdravotné poisťovne už zaplatili milióny 03 - Modified: 2021-06-04 07:42:57 - Feat.: 0 - Title: Pandémia ovplyvnila aj zdravotné poisťovne. V minulom roku skončili v strate a ak sa situácia nezlepší, ani v tomto roku to nebude inak
01 - Modified: 2022-11-24 17:29:05 - Feat.: - Title: Zdravotné poisťovne začali zverejňovať údaje k liekom na výnimku 02 - Modified: 2022-11-08 14:09:58 - Feat.: - Title: Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať. Zaviesť sa má optimálny výsledok hospodárenia 03 - Modified: 2022-11-05 15:29:34 - Feat.: - Title: Zisk španielskej telekomunikačnej firmy Telefónica klesol o viac než tretinu, rástol v Brazílii 04 - Modified: 2022-11-03 17:17:01 - Feat.: - Title: Štát nalial do zdravotníctva ďalšie desiatky miliónov eur. Zachraňuje VšZP? 05 - Modified: 2022-10-26 21:23:48 - Feat.: - Title: Kvartálny zisk internetovej firmy Meta klesol o polovicu, akcie oslabili
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. december 2022 22:19