StoryEditor

Lampert: Majetkové účasti ponúkneme zahraničným partnerom

06.05.2003, 00:00
HN hovoria s novým prezidentom a predsedom Predstavenstva DMD Holding Vojtechom Lampertom.

V polovici apríla Fond národného majetku preobsadil orgány spoločnosti DMD Holding. Novým prezidentom holdingu sa stal Vojtech Lampert, ktorý predtým pôsobil ako riaditeľ vojenskej divízie Technopolu a neskôr pracoval na akvizičnom úrade rezortu obrany. Na mimoriadnom valnom zhromaždení 24. apríla nastali zmeny aj v riadiacich a dozorných orgánoch kľúčovej spoločnosti holdingu -- DMD Fin. Predsedom predstavenstva sa tu stal Roman Mikulovský, ktorý je podpredsedom Predstavenstva v DMD Holdingu a Vojtech Lampert získal funkciu podpredsedu predstavenstva.

O usporiadaní holdingu sa stále tvrdí, že je neprehľadné, ako ďalej?
-- Chceme zákonným spôsobom dostať majetkové práva pod svoju kontrolu, potom zjednodušiť organizačnú štruktúru holdingu, napr. kúpou, predajom, likvidáciou, prípadne fúziou. Terajšie usporiadanie nie je jednoduché a "prepletenec" dcérskych spoločností s vnučkami, ba dokonca pravnučkami, neumožňuje jednoduché, ekonomicky výhodné riadenie. Výsledkom reštrukturalizácie by mali byť tri spoločnosti: prvá riadiaca a vlastniaca majoritné majetkové práva, druhá, ktorá bude slúžiť ako vnútorná banka holdingu a tretia, ktorá bude realizovať obchod nadväzujúci na naše výrobné aktivity.
Uvažujete aj o vstupe zahraničného kapitálu?
-- Samozrejme, chceme ponúknuť majetkovú účasť strategickým partnerom v oblasti zbrojárstva z EÚ alebo členských krajín NATO. Už teraz máme veľa spoločných projektov so zahraničnými partnermi, napr. v Konštrukta Defence, a. s., alebo ZTS Špeciál, a. s. Radi by sme partnerov presvedčili o našej dôveryhodnosti a ponúkli majetkovú účasť v nich. To by umožnilo participovať na trhoch, ktoré ovláda zahraničný investor. Nebude to jednoduché, musia byť splnené mnohé podmienky v našej legislatíve a v politickom ovzduší. Náš vstup do EÚ a aliancie nám túto cestu umožní.
Ako hospodáril DMD holding minulý rok?
-- Spoločnosť preberáme za zložitých podmienok. Majetok mnohých výrobných spoločností je v konkurze, konajú sa exekúcie, dražby. DMD holding, a. s., ukončil hospodárenie za rok 2002 so stratou 1,4 mld. Sk.
Ako ju chcete vyrovnať?
-- Budeme to riešiť na riadnom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční do konca júna. Pravdepodobne dôjde k zníženiu základného imania spoločnosti, urobia sa spomenuté reštrukturalizačné opatrenia a rozvinieme obchod. Chceme obnoviť systém vyzbrojovania v ozbrojených silách naším zbrojárskym priemyslom. S podporou štátneho lobingu sa chceme vrátiť k našim tradičným trhom a vstúpiť do kooperácie s vyspelými zbrojárskymi koncernami EÚ a NATO.
Má ešte zmysel výroba tankov v Martine?
-- ZTS Martin je v konkurze. Dcérske a ďalšie spoločnosti bojujú cez obchodné organizácie o zákazku na vyslobodzovacie tanky. V prípade, že by uspeli, urobíme maximum pre to, aby ich obchodné záväzky boli splnené. O výrobe stredných bojových tankov už nemôže hovoriť. Môžeme spolupracovať pri ich modernizácii.
Čo urobiť, aby firmy v štáte, ktorý je jednou nohou v NATO, konečne získali zbrojárske zákazky?
-- V prvom rade chceme presadiť systémové opatrenia pri prepojení zbrojárskeho priemyslu vlastnými ozbrojenými silami a zložkami. Takmer 10 rokov nebolo jasné naše smerovanie. Po získaní pozvánky do NATO je však všetko iné, je jasný charakter našich ozbrojených síl, ich poslanie i prezbrojenie. Urobíme všetko pre to, aby sme sa presadili pri prezbrojení našich ozbrojených síl.
Veľa majetku armády odišlo v rámci predaja prebytkov cez množstvo firiem, budete sa do toho zapájať?
-- Ozbrojené sily podľa modelu 2010 čaká radikálne zoštíhlenie. Na druhej strane dodávky nových zbraní pre ozbrojené sily je možné uhradiť aj prebytkami zásob. Preto by sme vyradenú vojenskú výzbroj, muníciu a materiál radi v spolupráci s vojenskými opravárenskými podnikmi upravili, prípadne modernizovali a predali do tretích krajín.
Má DMD holding ambície dostať sa na zahraničné trhy?
-- Viem, aké to je ťažké, som profesionálny obchodník. Máme záujem spolupracovať s renomovanými obchodnými spoločnosťami ako je Technopol International, a. s., Kerametal, a. s., Hermes, a. s...., s cieľom za pomoci ich vplyvu dostať sa do krajín, s ktorými oni roky obchodujú. Máme aj vlastné teritóriá, ktoré sme si priniesli so sebou a kde by sme radi v čo najkratšom čase rozvinuli naše aktivity. Na to je predurčená spoločnosť DMD Trade, a. s.
Bude to v súlade s politickou orientáciou SR?
-- Obchod s vojenským materiálom je možný len na základe koncesií, ktoré spoločnosti vlastnia na základe zákona o obchodovaní s vojenským materiálom. Každý jednotlivý obchod podlieha licenčnému konaniu. Preto sa môžeme orientovať len na krajiny, ktoré sú v súlade s rozhodnutiami Rady bezpečnosti OSN a orgánmi EÚ. V žiadnom prípade neprichádzajú do úvahy trhy, ktoré by mohli ohroziť našu zahraničnú politiku.

Ktoré odvetvia v špeciáli sú perspektívne?

-- Podľa stavu výrobných kapacít a marketingového prieskumu slovenský zbrojný priemysel možno orientovať na tieto štyri základné oblasti:
-- výroba delostreleckých zbraňových systémov (húfnica Zuzana, modernizovaný vežový komplet Cobra, T-72 M2, hlavňový program, mínometný program...)
-- veľkokalibrová munícia všetkého druhu
-- obrnené vozidlá (AMV, Aligátor, Tatrapan...)
-- odmínovacie mechanizmy (Božena, Belarty...)

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2024 09:06