Poplatky za žiadosti a pracovníkov, ktorí pracujú v Nemecku na základe zmluvy o dielo, sa od začiatku tohto roka budú vyberať už v eurách. Poplatok za každú novú žiadosť bude 200 eur, 100 eur za dodatok alebo predĺženie jestvujúcej žiadosti, resp. za odstránenie nedostatkov v rámci záručnej lehoty a za každý osobomesiac to bude 75 eur. Tento poplatok sa platí aj pri predĺžení už jestvujúcej zmluvy a zároveň pri prácach v rámci odstránenia nedostatkov počas záručnej lehoty.
Ako HN povedal Jozef Hrabovec, riaditeľ zahraničných vzťahov Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, zmena sa týka aj niektorých slovenských stavebných firiem, ktorých pracovníci pôsobia počas roka práve v Nemecku. O tom, či sa zmena týka aj ostatných krajín, ktoré tiež prešli na spoločnú európsku menu, zväz nevie, lebo dohodu o zamestnávaní našich pracovníkov na základe zmluvy o diele má Slovensko podpísanú len s Nemeckom.
Všetky poplatky treba uhradiť pred začiatkom prác v plnej výške. Iba poplatok za osobomesiace je pri dlhodobejšie pracujúcich možné uhrádzať po častiach polročne, kopírujúc tak udeľovanie pracovného povolenia. Podnikanie by tak malo o čosi zlacnieť, hoci 15 % z každej platby bude treba odvádzať na Finančný úrad Chemnitz-Juh ako zálohu na daň, ktorú odvádza firma v Nemecku. Ak firma predloží vyhlásenie svojho daňového úradu v Nemecku, že daňovú povinnosť si riadne plní, suma sa nebude strhávať. Spoločnosti, ktoré v minulosti zaplatili poplatky podľa doteraz platných ustanovení (185 DEM/osobomesiac), môžu požiadať o ich vrátenie a späť by mali dostať asi 20 % sumy.
V Nemecku však stále platí zákaz vydávania pracovných povolení (licencií) v oblasti stavebníctva. Dôvodom je prečerpanie kvót v minulom roku o 13 %. Aktuálne sú pravdepodobne zmluvy so začiatkom prác až po 1. februári. Na obdobie do 30. 9. 2002 nemecká strana stanovila limit na stavebné práce 435 pracovníkov (5 224 osobomesiacov), na reštaurátorské práce 80 pracovníkov (960 osobomesiacov) a na ostatné práce 880 pracovníkov (10 560 osobomesiacov).
Ako sa však uvádza v mesačníku Stavebný podnikateľ, možnosťou spolupráce je napríklad dodávka montovaných domov a hál. Na tieto montážne práce je tiež potrebné mať pracovné povolenie, nie však z kvótou obmedzeného počtu.
HN sa vo väčších stavebných spoločnostiach snažili zistiť, koľko pracovníkov majú v NSR a či im prechod platenia poplatkov z mariek na eurá spôsobí nejaké problémy. Bohužiaľ, vo väčšine firiem, napríklad v Hydrostave či vo Váhostave, "bojujú" s celozávodnými dovolenkami. Ak aj kompetentný v podniku bol, neprial si byť vyrušený. "Neznamená to pre nás žiadnu zásadnú zmenu, len si zvyknúť na nové platidlo. V stredu sme posielali do Nemecka prvých ľudí a v pobočke banky sme boli prví, ktorí brali eurá," povedal pre HN Vladimír Hreha, riaditeľ spoločnosti Doprastav-export. Počet ich pracovníkov v NSR sa podľa neho vyvíja v závislosti od množstva práce a stavby. "Momentálne máme v Nemecku 22 ľudí, od jari by mal počet rásť," dodal.
StoryEditor