Po tom, čo maďarskú regionálnu plynárenskú spoločnosť DDGÁZ Rt. ovládol nemecký Ruhrgas, sa počet zamestnancov znížil o štvrtinu. Nechystá sa v rámci reštrukturalizácie SPP niečo podobné?
-- Vykonáva sa analýza riadiacich procesov v spoločnosti. Máme 11 odštepných závodov a v mnohých sa niektoré činnosti robili duplicitne. Pripravujeme novú organizačnú štruktúru, ktorá začne platiť od 1. januára 2004. Prvý efekt, pokiaľ ide o vplyv na zamestnanosť, sa prejaví až neskôr. V tomto roku sa zníži počet zamestnancov v SPP prirodzeným odchodom zamestnancov do dôchodku a neobsadzovaním vzniknutých voľných miest. Ďalší vývoj počtu zamestnancov v SPP bude závisieť od výsledkov reštrukturalizácie a zrealizovaných zmien v organizačnej štruktúre.
Ako hodnotíte dosah regulačných zásahov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví?
-- Ako vyplýva zo zistení Štatistického úradu SR, nepotvrdili sa niektoré predpovede, ktoré hovorili o celkovom poklese produkcie na Slovensku po deregulačnom kroku. Naopak, za prvé tri mesiace bol zaznamenaný pozitívny index rastu priemyselnej produkcie.
Niektoré podniky odoberajú plyn a nedokážu zaň platiť, čo s tým?
-- Ťažká ekonomická situácia je, bohužiaľ, nielen v rudnom baníctve, ale aj v nemocniciach, školách, vo viacerých výrobných podnikoch. Nie je to však otázka energií, ktoré sa napokon z deformovanej úrovne len blížia k svojej reálnej cene. Prechod na trhové hospodárstvo je tvrdý a dotýka sa viac či menej každého. V niektorých prípadoch ide zasa o sociálnu otázku a o postoj štátu, aké opatrenia dokáže prijať.
Plynofikáciou niektorých sídel a zvýšením cien plynu sa ich obyvatelia dostali do zložitej situácie...
-- Keď sa zdvihnú ceny energií, núti to všetkých zaobchádzať s nimi efektívnejšie a šetriť. Takéto zmeny sa uskutočnili aj v iných krajinách. U nás je všeobecne vysoká spotreba energií a mnohé firmy a domácnosti už dnes uvažujú o tom, ako ich čo najracionálnejšie využívať a znížiť ich spotrebu. Slovensko je druhou najplynofikovanejšou krajinou v Európe po Holandsku, čo je dnes pre našich obyvateľov len výhoda, pretože majú na výber. Nedá sa vylúčiť, že pre niekoho bude riešením prejsť prechodne na vykurovanie drevom, uhlím alebo koksom, tieto médiá sú lacnejšie ako zemný plyn. Zemný plyn je však ušľachtilé, ekologické palivo s určitým komfortom. Postupným úplným vyrovnaním cien všetkých energií, keďže boli deformované, by sa situácia mala stabilizovať.
V Česku štyri plynárenské spoločnosti ponúkajú zľavy na plyn určený na pohon kogeneračných jednotiek. Neuvažujete o takejto cenovej politike aj vy?
-- Máme na programe podporu kogenerácií a zdrojov využívajúcich paroplynové cykly. Podobný efekt nižšej ceny, ako je v ČR, je možné pre našich odberateľov na Slovensku dosiahnuť priamo vo väzbe na tarifný systém a podmienky odberu.
Projekty kogenerácie sú zvlášť efektívne pre nemocnice, lenže tie nemajú peniaze...
-- Výhody použitia kogeneračných jednotiek v zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach závisia od súčasných a budúcich energetických potrieb. Nevýhodou sú tu nestabilné špičkové odbery energií, ktoré súvisia s ordinačnými hodinami v nemocniciach, keďže počas víkendov, mimopracovných dní, dochádza k výrazne zníženým odberom tepelnej a elektrickej energie. Pre efektívnosť prevádzky kogeneračnej jednotky je dôležité, aby pracovala so stabilným výkonom. Navyše je problematické realizovať finančne nákladné projekty pri súčasnom financovaní zdravotníctva. Nie je však vylúčené, že Predstavenstvo SPP, po zvážení konkrétnych projektov, rozhodne o istej spoluúčasti na niektorých z nich.
Chystá sa zásadná novela energetického zákona, ministerstvo hospodárstva na nej pracuje. Počuli sme, že by si plynári želali, aby plynárenská legislatíva bola vyčlenená do osobitného zákona?
-- Ako člen Komisie pre energetiku NR SR som takúto alternatívu navrhol. Sú na to mnohé racionálne dôvody. Najzávažnejší je charakter hospodárskej súťaže, ktorá je úplne rozdielna pri plyne a elektrine. Na trhu so zemným plynom nie je možné v rámci SR hovoriť o konkurencii zdrojov tak, ako pri elektrickej energie Pre plynárenstvo je preto nevyhnutné vytvoriť samostatný legislatívny rámec, ktorý sa potom môže flexibilnejšie prispôsobovať meniacim sa podmienkam, ktorých cieľom je otvoriť trh a poskytnúť výhody takéhoto trhu odberateľom.
StoryEditor
Lapuník: Vyššie ceny energií neznížili produkciu
O aktuálnych trendoch v slovenskom plynárenstve sme sa zhovárali s generálnym riaditeľom SPP Miroslavom Lapuníkom.