V roku 2019 sa končí zmluva s Ukrajinou na prepravu plynu. Pre Slovensko to môže znamenať, že toky plynu budú presmerované mimo krajiny.
V súčasnosti analyzujeme varianty v rámci projektu Severný prúd 2. V niektorých variantoch je miesto na tranzit podstatných objemov plynu cez územie Slovenska. O tom rokujeme aj s našimi slovenskými partnermi.
Môžete to spresniť?
Zatiaľ je priskoro. Rokujeme s operátorom plynovodov. Nemalo by sa zabúdať na to, že z našej strany tu nejde o umelú výmenu jedného prepravného koridoru za druhý. Naším cieľom je bezpečnosť dodávok. Téma Ukrajiny rezonuje zo všetkých strán v rôznych formách, no treba pochopiť, že fungovanie prepravnej infraštruktúry si vyžaduje obrovské investície.
Ukrajinský koridor teda padá?
Do modernizácie a údržby ukrajinského systému plynovodov sa desaťročia neinvestovalo. Aby sieť plynovodov na Ukrajine fungovala bez rizika, treba vložiť niekoľko desiatok miliárd dolárov. Tieto prostriedky Ukrajina nemá a nikto jej ich neplánuje dať. Bez týchto investícií je fungovanie tohto systému riskantné. Technologicky riskantné. Gazprom realizuje nové projekty čisto z ekonomických a bezpečnostných dôvodov. Cez Slovensko môže ísť aj pri realizácii Severného prúdu 2 podstatný objem plynu.
Vedú sa rokovania o rekonštrukcii ukrajinských plynovodov?
Politický aspekt komentovať nebudem. Čo sa týka ekonomického aspektu – v trhovej ekonomike nikto nemôže nútiť dodávateľa, aby prepravoval plyn po nejakej konkrétnej trase. My máme platnú zmluvu. Bola uzavretá na 10 rokov. My dodržiavame všetky zmluvné podmienky a sme pripravení rokovať o tranzite určitých objemov zemného plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019 v prípade, ak návrhy z ukrajinskej strany budú konštruktívne a ekonomicky opodstatnené.
Alexander MedvedevReuters
StoryEditor
Druhý muž Gazpromu pre HN: Musíme vás obísť
Sme v rokovaní o množstve plynu, ktoré pôjde cez Slovensko, prezrádza v rozhovore pre HN Alexander Medvedev, zástupca predsedu predstavenstva koncernu Gazprom.