Za ktoré delikty môže hroziť firme súd. Aké sankcie sa na ňu budú vzťahovať. Čím sa môže právnická osoba brániť, aby sa vyhla trestným rizikám. Poradia vám experti.
1. Dnešný stav
Na Slovensku už máme zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ale postihuje len nepriamu zodpovednosť firiem. Kedy sa tento zákon zaviedol a aké tresty hrozia podľa neho?
Nepriama trestná zodpovednosť bola zavedená do Trestného zákona v roku 2010. Príslušný súd môže v zmysle zákona uložiť právnickej osobe v týchto prípadoch tzv. ochranné opatrenie, a to zhabanie peňažnej sumy alebo zhabanie majetku.
2. Počet konaní
S koľkými právnickými osobami bolo doteraz začaté konanie podľa uvedeného zákona a koľko ich bolo odsúdených?
Ministerstvo spravodlivosti nevie poskytnúť zo svojej štatistiky počet začatých konaní o nepriamej trestnej zodpovednosti právnických osôb, ale len počet právoplatne skončených. Tie evidujeme tri, týkajú sa paragrafov 214, 277 a 278 Trestného zákona. Pre ďalšie informácie by bolo potrebné kontaktovať súdy.
3. Zodpovednosť podniku
Je v zákone nejaká klauzula o tom, že ak má firma svoj vnútropodnikový predpis, zoslabuje to jej zodpovednosť za osobné konanie fyzickej osoby (zamestnanca)?
Túto problematiku rieši zákon takto: „Spáchanie trestného činu právnickou osobou podľa odseku 2 sa právnickej osobe nepričíta, ak vzhľadom na predmet činnosti právnickej osoby, spôsob spáchania trestného činu, jeho následky
a okolnosti, za ktorých bol trestný čin spáchaný, je význam nesplnenia povinností v rámci dohľadu a kontroly zo strany orgánu právnickej osoby alebo osoby uvedenej v odseku 1 nepatrný.“ Ide o určitú formu materiálneho korektívu vo vzťahu k posudzovaniu vyvodenia trestnosti právnickej osoby za skutky spáchané výlučne jej zamestnancami. Samotná existencia vnútropodnikových predpisov v zmysle otázky teda sama osebe nestačí na prijatie záveru, že trestná zodpovednosť firmy v takýchto prípadoch nevzniká. Je na rozhodnutí súdu, aby to posúdil.
4. Forma obrany pred trestom
Sporné situácie môžu nastať, ak sa firmy budú chcieť z viny vyviniť prostredníctvom interného etického kódexu. S týmto sa už viackrát stretli v Česku, kde funguje podobný zákon. Môže aj u nás znamenať etický kódex firmy spôsob
jej obrany pred dôsledkami zákona?
Podmienky vyvodenia trestnej zodpovednosti voči právnickej osobe sú postavené na princípe tzv. pričítateľnosti. Na porovnanie, český zákon, ktorý bol do určitej miery inšpirác...
Zostáva vám 85% na dočítanie.