Volanie domácich dodávateľov po väčšej pozornosti obchodných reťazcov padlo na živnú pôdu. Domáca nákupná aliancia Spona-Zdroj sa stala členom medzinárodného zoskupenia CBA etablovaného v desiatich európskych štátoch. Pôsobiť bude pod názvom CBA SK a za cieľ si pritom dáva podporu miestnych výrobcov. "Dávame si to za úlohu v každej krajine, kde pôsobime. výrobcov. To nás odlišuje od ostatných obchodných reťazcov," povedal predseda Predstavenstva CBA SK Ján Fischer.
Domáci v sieťach
Podiel slovenských výrobkov na celkovom predaji bude podľa Fischera vyše 85 percent. Na porovnanie, v obchodných sieťach Billa alebo Hypernova predaj domácich tovarov tvorí približne 70 percent, respektíve 65 percent.
Podľa Fischera je hlavným cieľom spoločnosti združovať obchodníkov z každej krajiny do jednej asociácie pri zachovaní vlastnej identity s cieľom udržať si konkurencieschopnosť. Celú maloobchodnú sieť CBA SK zatiaľ tvorí viac ako 550 predajní v 260 mestách a obciach a zamestnáva približne 7 500 ľudí. Zhruba 54 percent z celkového počtu obchodov sa nachádza v mestách s počtom obyvateľov nad 10-tisíc, ostatné predajne sú situované v menších sídlach.
Strategickým zámerom CBA je vytvoriť v budúcnosti vlastnú maloobchodnú značku s výhodnými cenami. Popritom však zostanú zachované aj vlastné regionálne značky ako PRIMA nákup alebo SamaRT. O veľkosti siete svedčí aj fakt, že celoročné tržby by mali každoročne dosahovať viac ako 19 miliárd korún, čo by na základe predpokladov znamenalo druhý najväčší obrat zo všetkých obchodných spoločností na Slovensku.
Proti nadnárodným
Podľa prezidenta Zväzu obchodu Pavla Konštiaka bude CBA na našom trhu najväčším protipólom zahraničným obchodným reťazcom. Za silnú stránku tejto spoločnosti považuje najmä tovary vyrobené pod vlastnou značkou, ktoré sa v poslednom období tešia veľkej popularite u spotrebiteľov. Ďalšou výhodou je to, že CBA bude nakupovať vo veľkých objemoch od svojich dodávateľov za lepšie ceny.
Podobne aj riaditeľ výskumnej agentúry Terno Ľuboš Drahovský hovorí, že ide o logické vyústenie síl domáceho kapitálu proti nadnárodným spoločnostiam a CBA si takýmto spôsobom získa oveľa výhodnejšie rokovacie pozície pri uzatváraní kontraktov. Spotrebiteľ tak získa oveľa širší sortiment výrobkov s lepšou kvalitou. "Samozrejme, kupujúci môžu očakávať aj nižšie ceny," dodal Drahovský s tým, že cenová vojna medzi samotnými obchodníkmi sa môže ešte viac vyhrotiť.
Ako vznikla nákupná aliancia
V roku 1994 vznikla prvá nákupná aliancia na Slovensku pod názvom Spona, čo bolo výsledkom integrácie domácich obchodníkov. Zakladajúcimi členmi boli sprivatizované spoločnosti Zdroj Púchov a Chynorany. V tom čase spolupracovali iba s 20 domácimi dodávateľmi. Rozšírením počtu členov aliancie došlo v roku 2000 k zmene jej názvu a právnej formy na Spona-Zdroj, a. s. Akcionármi spoločnosti sa postupne stalo ďalších päť slovenských subjektov, ktorí boli predtým členmi Real Marketu. V súčasnosti tak členskú základňu nákupnej aliancie tvorí dvanásť akcionárov.
| TOP 10 obchodných spoločností podľa celkového obratu 2003 | ||
|
Poradie |
Spoločnsoť |
Obrat (mld. Sk) |
| 1. | Tesco Stores SR ** |
17,8 * |
| 2. | Metro Slovakia ** | 13,64 |
| 3. | Billa ** | 9,30 |
| 4. | Kaufland SK ** |
7,2 * |
| 5. | Carrefour SK ** |
6,7 * |
| 6. | Ahold Retail ** |
5,8 * |
| 7. | M-Market | 4,80 |
| 8. | Tabak Barczi | 3,70 |
| 9. | Prima Zdroj Holding | 3,60 |
| 10. | Labaš | 3,25 |
| ** zahraničná účasť * odhad | ||
| Zdroj: Terno - agentúra pre prieskum trhu | ||