V rebríčku spoločnosti Boston Consulting Group, ktorý skúma kvalitu života vo svete, sa naša krajina umiestnila na 33. mieste.
Oproti minulému roku si Slovensko polepšilo o dve miesta. Podobne ako u nás sa žije v Maďarsku, v Litve či v Saudskej Arábii.
V rámci Európy patríme do priemeru, pričom nedosahujeme úroveň väčšiny krajín západnej Európy. Prekvapujúco sa však za Slovenskom umiestnilo napríklad Taliansko.
Ľudí v uliciach Bratislavy sme sa pýtali, či je Slovensko dobrou krajinou pre život:
Z postkomunistických krajín sme na tom už o čosi lepšie. Najviac sa k Západu priblížilo Slovinsko, ktoré obsadilo 22. miesto hneď za Japonskom. Lepšie ako nám sa žije aj Estóncom, Čechom, Poliakom a Litovčanom.
Na rozdiel od populárneho porovnania hrubého domáceho produktu na obyvateľa sa tento rebríček zameriava na to, ako dokážu jednotlivé krajiny preniesť ekonomický rast do blahobytu svojich občanov.
Medzi skúmanými oblasťami hodnotili analytici spoločnosti ekonomický rast (HDP), stabilitu ekonomiky, trh práce, kvalitu zdravotníctva, vzdelávania, verejnej správy, infraštruktúry (doprava či pripojenie na internet). Zamerali sa tiež na kvalitu životného prostredia, platové rozdiely a na stav občianskej spoločnosti.
Najlepšie sa žije v Nórsku. Nasleduje Holandsko, Fínsko, Nemecko a Rakúsko. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnila pätica afrických krajín. Vôbec najhoršie hodnotenie dostala Stredoafrická republika.