Zatiaľ čo Brazília očakáva, že do Rio de Janeiro zavíta pol milióna návštevníkov, aby zažili atmosféru olympijských hier na vlastnej koži, mnoho cudzincov, ktorí v krajine pracujú, mieria opačným smerom. Aurea Imaiová, manažérka firmy Boyden, ktorá sa špecializuje na hľadanie talentov uviedla, že do Brazílie sa nahrnulo mnoho profesionálov medzi rokmi 2010 - 2013, keď sa zdalo, že hospodársky rast vytvorí dopyt po vysokokvalifikovaných miestach. Teraz sa viacerí vracajú späť - rýchlo, uvádza server BBC.
"Takmer 40 percent zahraničných pracovníkov opustilo veľké spoločnosti a životopisy od týchto ľudí takmer vôbec nechodia," uviedla. Španiel Javier García-Ramos je jedným z nich. V roku 2014 vymenil Madrid za Sao Paulo. Dnes je však už naspäť v Španielsku a tvrdí, že mnoho kolegov a priateľov sa z Brazílie sťahuje tiež, hlavne pre jej zlú ekonomickú situáciu.
Zložitá situácia
Brazíliu, ktorej ekonomika pred rokmi prudko rástla, sa dnes topí v ekonomických problémoch. Mena oslabila, inflácia je vysoká, krajinu dusí politická kríza spojená s korupčným škandálom, po ktorej bola prezidentka Rousseffová odvolaná z funkcie. V roku 2011 prišlo do Brazílie pracovať 1,5 milióna cudzincov, ako píše Washington Post.
Ministerstvo práce uvádza, že eviduje o 62 percent nižší záujem o vydanie povolení, ktoré umožňuje cudzincom v krajine pracovať v porovnaní s rokom 2014. Dôvodom je na jednej strane nižší záujem cudzincov, ale aj menej pracovných ponúk.
Pokles miezd
Medziročne narástla nezamestnanosť v Brazílii o 3 percentá na 10,9. V tom istom čase klesla priemerná mzda z 554 na 536 eur. MMF odhaduje, že brazílska ekonomika porastie v roku 2017 o 0,5 percenta.
"Veríme, že spoločnosti začnú prijímať ľudí späť v druhej polovici roku 2017," uvádza Imaiová. Ekonomická situácia je však zatiaľ pre cudzincov nepríťažlivá.