Ťažba ropy v Saudskej Arábii i celej Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júli napriek poklesu cien vzrástla na nové maximá. Uvádza sa to v dnešnej mesačnej správe tohto ropného kartelu. Z údajov vyplýva, že členovia OPEC ďalej usilujú o vysoký podiel na trhu namiesto toho, aby bojovali proti prebytkom suroviny a snažili sa podporiť ceny, uviedla agentúra Reuters.
Ťažba celého OPEC sa v júli zvýšila o 46-tisíc barelov denne na 33,11 milióna barelov denne. To je podľa štatistík Reuters najvyšší objem výroby minimálne od roku 2008. Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom kartelu a najväčším svetovým vývozcom ropy, zvýšila produkciu v porovnaní s júnom o 120-tisíc na 10,67 milióna barelov denne. Prekonala tým doterajší rekord 10,56 milióna z vlaňajšieho júna.
Pod 30 dolárov za barel
Predstavitelia kartelu OPEC sa na júnovom zasadnutí vo Viedni nedokázali dohodnúť na nastavení oficiálneho ťažobného limitu. Svetové ceny ropy začiatkom tohto roka vinou silného previsu ponuky nad dopytom po prvýkrát za 12 rokov zostúpili pod 30 dolárov za barel. V súčasnosti sa nachádzajú nad 40 dolármi a v júli klesli zhruba o 15 percent.
"Lacná ropa motivuje rafinérie k zvýšeniu produkcie, čo zvyšuje prebytky na trhu," konštatoval kartel OPEC. Zdroje zo Saudskej Arábie agentúre Reuters už skôr povedali, že ťažba tam reaguje práve na zvýšený letný dopyt rafinérií.
Výpadky nahradili
Ťažbu zvýšil tiež Irak, ktorý je druhým najväčším producentom ropy v rámci OPEC. Už len mierne stúpla ťažba v Iráne, ktorý od januárového zrušenia sankcií svoju produkciu výrazne zvyšoval. Nárast ťažby v týchto krajinách viac ako nahradil výpadky produkcie v Líbyi a Nigérii.
Kartel očakáva, že dopyt po jeho rope budúci rok dosiahne v ročnom priemere 33,01 milióna barelov denne. Ak OPEC nechá ťažbu bez zmeny, znamenalo by to dennú nadprodukciu zhruba 100-tisíc barelov.
Ministri OPEC sa v septembri stretnú na neoficiálnej schôdzke v Alžírsku. Po nedávnom poklese cien ropy na štvormesačné minimá sa objavili správy, že niektorí členovia OPEC obnovili volanie po zmrazení ťažby. Tohtoročný jarný pokus o dohodnutie dohody na zmrazenie produkcie medzi OPEC a významnými producentmi mimo túto organizáciu skončil fiaskom.