Karta sa obrátila. Kým do roku 2014 vždy prevážil počet živonarodených, za minulý rok už jazyk na váhach ukazuje na počet zomrelých. Tomuto trendu sa nevyhne ani Slovensko.
Slovákov to ešte čaká
Podľa odborníka na demografiu Branislava Blehu z Katedry humánnej geografie a demografie Univerzity Komenského sa aj napriek imigrácii zníži počet obyvateľov Európy do roku 2100 o takmer 100 miliónov. Slovensko si v minulom roku síce udržalo ešte kladné čísla, podľa Blehu však budeme v budúcnosti prichádzať o desaťtisíce obyvateľov ročne. „Úbytok začne do desiatich rokov, a bude sa postupne zvyšovať,“ dodal Bleha.
Slovensko bude dokonca patriť ku krajinám s najintenzívnejším starnutím v Európe, tvrdí odborník na demografiu Infostatu Boris Vaňo. „Starnutie sa na Slovensku nezastaví skôr ako v roku 2060,“ povedal Vaňo s tým, že priemerný vek Slovákov vtedy bude o 10 rokov vyšší ako v súčasnosti.
Nebude na dôchodky
Do roku 2060 by sa mal znížiť počet obyvateľov v produktívnom veku o viac ako milión osôb. Ako upozornil Bleha, mladšia pracovná sila bude na trhu chýbať. „Je to nepopulárne, ale ak chceme mať aké-také dôchodky, zrejme budeme musieť pracovať dlhšie,“ myslí si Bleha. Ako možný, avšak slabý nástroj to vidí aj analytik Tatra banky Boris Fojtík, pričom uvažuje aj o korekcii vyplácaných dôchodkov. „Preto má stále väčšiu váhu schopnosť tvorby úspor na dôchodok samostatne,“ uzavrel Fojtík.
Hovorca rezortu práce Peter Stuška však zásadne nesúhlasí s tým, že by mladším ročníkom na dôchodky neostalo. Rezort vraj už podnikol v roku 2012 opatrenia na udržateľnosť dôchodkového systému, a to zvyšovanie dôchodkového veku, zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie a zavedenie povinnosti platiť poistné aj pre dohodárov.