Väčšina politikov sa stále orientuje na fakty a nechápe, že sa doba zmenila a úspech závisí od budovania digitálnych vzdušných zámkov. Donald Trump to pochopil a je prvým americkým prezidentským kandidátom v postfaktovej dobe. Preto v podstate bez problémov porazil svojich republikánskych protikandidátov.
Internet umožňuje každodenne uskutočniť obrovskú výmenu informácií, ktoré však stále viac neprodukujú jeho používatelia, ale algoritmy – podľa firmy Incapsula zaoberajúcej sa internetovou bezpečnosťou je to takmer 50 percent. Všetky konverzačné algoritmy – chatboty – síce nepodvádzajú, ale tých, ktoré vykonávajú „špinavú prácu“, je podľa spoločnosti Incapsula 29 percent.
To platí aj pre verejnú diskusiu, s pomocou ktorej sa utvára politická mienka. Vo vášnivej diskusii o odchode Veľkej Británie z Európskej únie – brexite – bolo 15 percent twitterovej komunikácie oboch skupín dielom robotov, čo sa odrazilo v titulku britského denníka Daily Mail o ich povstaní. Úlohou chatbotov nie je preťahovať inak zmýšľajúcich na svoju stranu, ale udržiavať vysoké presvedčenie o vlastnej veci za nízkych nákladov.
Tomu pomáha aj súčasná nálada proti elitám a establišmentu, ku ktorým patria aj tlačené noviny, televízie a názory expertov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.