„Nikdy sa nenaučíte podnikať, ak sa budete držať pravidiel. Naučíte sa to tým, že budete neustále padať,“ to je jeden z výrokov Richarda Bransona. Tento 66-ročný podnikateľ, rekordér, filantrop a majiteľ niekoľkých spoločností s rôznym zameraním, je dlhodobo inšpiráciou pre mladých biznismenov. No tak, ako povedal samotný Branson, majiteľ impéria Virgin, o padaní toho vie naozaj veľa.
Basa to nebola
Už od začiatkov to nemal mladý Richard ľahké. Rodákovi z londýnskej štvrte Blackheath sa nedarilo už počas stredoškolských štúdií. Trpel dyslexiou a maturitu zvládol len tak-tak. Privyrábal si predajom kanárikov a vianočných stromčekov. „So svojím vzdelaním a talentom skončíš buď v base, alebo sa z teba stane mili
onár,“ povedal mu po skončení školy jeho učiteľ Robert Drayson. Vtedy ešte netušil, že Branson sa do basy v živote nepozrie.
Napriek neúspechu v škole sa od roku 1966 angažoval v časopise Student, ktorý aj sám zakladal a venoval sa hudbe. Vďaka tomu získal kontakty s hudobníkmi a začal snívať o vlastnom nahrávacom štúdiu. V roku 1971 založil na londýnskej Oxford Street svoj prvý obchod s hudbou a o rok neskôr zakladá nahrávaciu spoločnosť Virgin Records.
Keď sa ho pýtali, prečo práve Virgin, povedal, že ani on, ani jeho spoločníci nemali žiadne skúsenosti s biznisom.
Predajom hudby si spôsobil prvé problémy. Na pulty v jeho obchodoch sa dostávala aj hudba zo zahraničia, ktorú britské úrady považovali za tovar z dovozu. Keďže na zahraničné albumy nezaplatil clo, úrady mu udelili vysokú pokutu. Takú vysokú, že jeho mama musela na splatenie dlhu založiť ich vlastný dom.
Branson sa však v nahrávacom biznise uchytil. V jeho štúdiu nahral Mike Oldfield svoj legendárny album Tubular Bells. Branson prijal aj kapelu Sex Pistols, ktorú pre jej promiskuitu odmietli všetky britské štúdiá. „Slávne kapely sú dobrou značkou a reklamou samy osebe,“ tvrdil v tom čase Branson.
Virgin dostal krídla
Hudba však bola len jedným z prostriedkov, ako sa chcel Branson odraziť od dna a prepracovať k niečomu lepšiemu. Dlhodobo sníval o vlastnej leteckej spoločnosti, ktorá by bola iná. Pravidelne totiž lietal do New Yorku a s americkými ani britskými aerolinkami nebol spokojný. Zobral si teda na lízing jeden Boeing 747 a od roku 1984 začal lietať medzi Londýnom a New Yorkom pod vlajkou spoločnosti Virgin Atlantic Airways. „Ak do roka neprivediem spoločnosť do zisku, vzdám to,“ povedal po vzniku firmy Branson. Podarilo sa mu to len tak-tak. Dnes jeho aerolínie vlastnia 31 lietadiel a lietajú do 38 destinácií. Na ťažké začiatky spomína s úsmevom. „Chcete sa stať milionárom? Tak začnite s jednou miliardou a založte si leteckú spoločnosť,“ tvrdí.
Nešťastná Cola
Branson sa v 90. rokoch hrnul do každého možného biznisu. Skúsil to dokonca aj v nápojovom priemysle a v roku 1994 prišiel s nápojom Virgin Cola, ktorou chcel konkurovať Coca-Cole a Pepsi. Distribuoval ju vo svojich lietadlách, vo vlakoch či obchodoch, kinách a v britskej sieti Tesco. Po pár rokoch snahy sa však musel predstave o konkurentovi svetovým značkám vzdať. Celkové predaje netvorili ani 0,5 percenta predaných nápojov v USA a Veľkej Británii. „Pustiť sa do boja s Coca-Colou bolo čisté bláznovstvo. Je to najväčšia chyba, akej som sa dopustil,“ píše vo svojich pamätiach Branson.
Inšpirujúci a nevzdávajúci sa
Neúspechom v nápojovom priemysle sa Richard Branson nenechal odradiť. Svoje podnikanie nezačal len v leteckom priemysle, ale venoval sa aj predaju kníh, vlastnej železničnej spoločnosti, bankovníctvu a finančným službám. Popritom si našiel čas na snívanie o vesmírnej turistike. V roku 2004 tak uzrela svetlo sveta spoločnosť Virgin Galactic, cez ktorú chce Branson prevádzkovať vesmírnu turistiku. Ani tento nápad sa však nevyhol komplikáciám, ktoré sa skončili tragicky. V októbri roku 2014 sa počas testu rozpadla jedna z jeho lodí Space Ship Two. Jeden z pilotov zahynul.
Pre svoj úspech sa stal Branson človekom, ku ktorému si chodia po radu aj tí najslávnejší biznismeni. Sám podnikateľ si je vedomý svojho úspechu a nechce si ho nechať len pre seba. Napriek vyťaženosti a veku sa stále púšťa do nových projektov a je pripravený k úspechu pomôcť aj ďalším. „Neznepokojujte sa svojimi neúspechmi. Poučte sa z nich a začnite znova,“ odkazuje.
Míľniky v živote Richarda Bransona
18. júl 1950 – Richard Branson sa narodil
1966 – založil časopis Student, ktorý sa zaoberal hudbou
1971 – na Oxford Street v Londýne začal s predajom hudobných nosičov
1972 – zakladá štúdio Virgin Records
1984 – začína lietať pod vlajkou spoločnosti Virgin Atlantic Airways len s jedným lietadlom
1987 – Virgin Records expanduje do Spojených štátov
1994 – Branson predstavuje Virgin Colu a Virgin Vodku. Neuspel s nimi
1995 – magnát ponúka finančné služby Virgin Direct Personal Financial Services
1997 – vo Veľkej Británii Virgin prevádzkuje svoju vlastnú železničnú spoločnosť
2000 – v Austrálii vzniká Virgin Blue, pobočka Bransonovej leteckej spoločnosti
2000 – projekt Virgin Coly sa pre neúspech končí
2004 – Branson zakladá spoločnosť Virgin Galactic, ktorá má voziť turistov do vesmíru