K výrobcom plaveckých potrieb Speedo sa pridali ďalší traja na čele s odevnou spoločnosťou Ralph Lauren. Dohromady tak Lochte príde o viac ako milión dolárov.
Tvrdí, že sa z toho poučí
"Správal som sa nedospelo a urobil som hlúpu chybu, ale som len človek. Určite sa z toho poučím," uviedol dvanásťnásobný olympijský medailista. Organizátorom sa už dávnejšie ospravedlnil v televíznom rozhovore.
Teraz mu nezostáva nič iné, len rozhodnutie sponzorov rešpektovať.
Lochte, ktorý v Riu vybojoval jedno zlato v štafete, a s ním reprezentační kolegovia Gunnar Bentz, Jack Conger a James Feigen sa po skončení plaveckých súťaží v Riu dopustili výtržností a vandalizmu na čerpacej stanici. Pokúsili sa potom odvrátiť pozornosť vymyslenú historkou o tom, že boli okradnutí falošnými policajtmi.
Tridsaťdvaročný Lochte v prípade fungoval ako akýsi hovorca celej štvorice. Prípad vyšetruje disciplinárna komisia Medzinárodného olympijského výboru.
Na začiatku bola matka
A ako sa celá "Aféra Lochte" vyvíjala?
Druhá olympijská nedeľa - Lochte oznámil svojej matke, že sa stal obeťou lúpežného prepadnutia a Ileana Lochteová zalarmovala médiá. Tridsaťdvaročný plavec uviedol, že po párty spoločne s trojicou priateľov-plavcov Gunnarom Bentzom, Jamesom Feigenom a Jackom Congerom nasadli do taxíka, ktorý následne mali prepadnúť príslušníci armádnej služby.
Lochte vypovedal, že sa útočníkom vzpriečil, pričom jeden z nich mu priložil zbraň k čelu a prikázal mu, aby si ľahol na zem. Útočníci mali plavcov okradnúť - Lochtemu údajne vzali všetky doklady, peňaženku aj telefón - a následne ich nechať odísť.
Svedectvo v prvom momente nikto nespochybnil, keďže v Riu vládol organizačný chaos a ulice neboli dvakrát bezpečné, čo potvrdili aj viaceré medializované správy.
Obvinenie z vandalizmu
Brazílska polícia o niekoľko dní neskôr zotrela vinu z bezpečnostných zložiek a vďaka videozáznamu z miesta činu Lochteho výpoveď vyvrátila. Dokonca práve Američanov obvinila z vandalizmu.
Americký olympijský výbor následne ozrejmil, že jeden z kvarteta športovcov sa v priestoroch čerpacej stanice podieľal na vandalizme a za škody si vojenské zložky vypýtali od plavcov peniaze.
Ako prvý sa z "poškodených" k incidentu vyjadril Lochte, ktorý sa po prevalení lží ospravedlnil a dodal, že pri svojej prvej výpovedi mal byť uváženejší a úprimnejší.
Plavci povedali pravdu
Nasledovalo priznanie ďalšieho z kvarteta plavcov Bentza. Uviedol, že v noci zastavili plavci s taxíkom pri samoobsluhe, aby použili toaletu.
"Vo vnútri sa nenachádzala, preto sme si naivne uľavili zozadu budovy za kríkmi. Nie som istý prečo, ale pokým sme boli v tomto priestore, Ryan doniesol akýsi zarámovaný kovový inzerát, ktorý bol ukotvený na tehlovej stene," uviedol Bentz.
Plavci následne nastúpili do taxíka a chceli odísť. V tom však dvaja bezpečnostní pracovníci namierili na vozidlo zbraňou a povedali im, aby vystúpili. "Nemôžem komentovať jeho činy, ale Ryan začal na nich ručať," dodal Bentz. Podľa jeho ďalších slov prišlo k obojstrannej slovnej výmene názorov, nie však k fyzickému kontaktu.
"Jeden z bezpečnostných pracovníkov povedal, že musíme im zaplatiť, ak chceme odísť," priznal Bentz. Plavci sa "vykúpili" sumou približne 50 dolárov. Lochte nato zareagoval ešte pokornejšie ako v prvom prípade a kajal sa, že jeho správanie bolo detinské a všetko zbytočne zveličil.
Skončili ako terč posmechu
Celá kauza v závere olympijských hier v Riu de Janeiro vyústila do obrovskej satiry na Lochteho adresu. Ľudia si z neho na sociálnych sieťach uťahovali s hashtagom #LochteGate.
"Vidno, že to nie sú synchronizovaní plavci. Tí by boli vo všetkom jednotní," znela jedna z posmešných reakcií na sociálnych sieťach. "Scenár Ryana Lochteho pre nový seriál vyzerá dobre," znela ďalšia. "Kriminálny hrdina Ryan Lochte sa vrátil do vlasti a počíta zisk z posledného lúpežného prepadnutia."