Japonsko sa už roky nachádza v ťažkej ekonomickej situácii. Hospodársky rast nie je vysoký a finančný trh prekonal dve bubliny. Najväčším problém však, zdá sa, je starnutie populácie, píše BusinessInsider.com.
Tento graf švajčiarskej finančnej spoločnosti UBS ukazuje, že mnoho svetových ekonomík kopíruje stav v Japonsku:
Všimnite si vývoj japonskej demografickej situácie. Vrchol dosiahla v roku 1990, potom však začala prudko klesať. Potom si všimnite vývoj demografie v ostatných krajinách, ktorý je podobný.
Mnoho ekonómov sa obáva, že japonský demografický trend postihne aj najväčšie ekonomiky sveta. UBS tento trend komentuje nasledovne: "Japanizácia globálnej ekonomiky, ktorá je poznačená pomalým rastom a nízkou infláciou, pritiahla pozornosť investorov v posledných rokoch. Nominálny rast HDP bol v Japonsku veľmi nízky za posledných 20 rokov. Obviňovať z toho môžeme demografické zmeny a mnoho rozvinutých krajín môže nasledovať tento trend."
UBS však zároveň krotí vášne, podľa spoločnosti nemusí japonský osud nutne postihnúť veľké ekonomiky. "Existujú príklady krajín, ako Nemecko, ktoré povzbudzuje export a reformuje pracovný trh aj so znižujúcou sa populáciou."
"Zvýšenie počtu pracujúcich a zlepšenie produktivity ich práce sú schopné dohnať pokles pracujúcej populácie a mali by stačiť na udržanie rastu. Myslíme si, kolaps bubliny v roku 1991 je hlavným dôvodom, prečo japonský rast ostal slabý po dve desaťročia. Hlavným štrukturálnym problémom je zlá demografia," uvádza sa v stanovisku CBS.