Americký podnikateľ a spoluzakladateľ spoločnosti Apple Computer Steve Jobs, ktorý zomrel pred piatimi rokmi, 5. októbra 2011, na rakovinu pankreasu, bol jednou z najvýraznejších osobností počítačového priemyslu posledných štyridsiatich rokov.
V roku 1976 spolu so Stevom Wozniakom založil firmu Apple, ktorá vyvinula jedny z prvých úspešných osobných počítačov, založil tiež firmu NeXT a pod jeho vedením sa preslávili aj filmové štúdiá Pixar.
Tvár Apple
Ľudia majú Jobsa spojeného predovšetkým so spoločnosťou Apple, ktorej tvár a smerovanie po mnoho rokov určoval a pomohol tak na svet rade dnes už domestikovaných elektronických produktov, ako sú mp3 prehrávač iPod alebo tablet iPad.
Pod jeho vedením sa Apple tiež v roku 2010 stala najväčšou technologickou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie (330 miliárd dolárov) a treťou najdrahšou obchodnou značkou sveta po Google a IBM.
Syn utečenca
Apple ale nebola vždy len úspešnou firmou. Zložitým obdobím prešla v 90. rokoch, kedy bol Jobs nútený z podniku odísť. Vrátil sa do neho až v roku 1997, kedy firmu premenil a vrátil do prvej ligy. V januári 2006 predal Jobs Pixar filmovému konglomerátu Walt Disney Co. a na oplátku získal okolo sedem percent akcií Disney a miesto v predstavenstve spoločnosti. Jeho životnú púť však predčasne ukončila rakovina pankreasu.
Steven Jobs sa narodil 24. februára 1955 v San Franciscu americkej vysokoškoláčke a sýrskemu študentovi politológie, krátko po pôrode ho adoptovali Paul a Clara Jobsovi. Bol vegetariánom a budhistom. Tento nekonformný otec štyroch detí sa v živote riadil heslom: "Musíte v niečo veriť: inštinkt, osud, život, karmu, čokoľvek," ktoré mu dodávalo elán aj neutíchajúcu energiu.