Saudská Arábia v rámci prijatých úsporných opatrení rozhodla, že štátnym zamestnancom bude mzdu vypočítavať podľa západného, gregoriánskeho kalendára - a nie podľa islamského ako doteraz. Britský denník The Independent informoval, že o tom rozhodla saudskoarabská vláda. Jej rozhodnutie platí od 1. októbra.
Spomínaná ekonomická úspora spočíva v tom, že islamský kalendár má 12 mesiacov striedavo s 29 alebo 30 dňami, takže rok má obvykle 354 dní, čiže je o 11 dní kratší než rok podľa kalendára gregoriánskeho. Saudskoarabskí vládni úradníci tak podľa nových pravidiel prídu o mzdu za 11 dní. Gregoriánsky kalendár sa už dlhšie používa na výpočet výšky miezd zamestnancov v súkromnom sektore, napísal spravodajský server Gulf News.
Škrty vo verejných výdavkoch
Saudskoarabská vláda celé desaťročia štedro dotovala životné náklady svojich občanov, napríklad ceny pohonných látok, elektriny či vody. Rovnako štedro odmeňovala aj úradníkov v prezamestnanom vládnom sektore.
V dôsledku poklesu cien ropy na svetových trhoch však musela pristúpiť k drastickým škrtom vo verejných výdavkoch, ktoré sa už prejavili aj znížením štátnych dotácií: napríklad cena benzínu vlani stúpla o 80 percent. O 20 percent sa vlani znížili aj mzdy štátnych zamestnancov a zredukoval sa aj počet dní ich dovolenky.
Odpor konzervatívcov
Predpokladá sa, že toto rozhodnutie narazí na odpor konzervatívnych kruhov a najmä duchovenstva. Miestni politológovia však tvrdia, že podobné zmeny sú nevyhnutné. "Duchovní môžu mať námietky, ale toto sú ekonomické rozhodnutia a záležitosti ekonomiky sú mimo nich (duchovných)," uviedol analytik Joseph Kechichian z Centra kráľa Fajsala pre výskum a islamské štúdiá.
Kráľovstvo od svojho založenia v roku 1932 až doteraz používalo výlučne lunárny kalendár.