Zamestnanci neopúšťajú firmu, ale svojich nadriadených, tvrdí Andrej Révay.
Témou októbrovej HNkonferencie bude finančné riadenie podnikov. Akými cestami sa na Slovensko dostávajú nové trendy v tejto oblasti?
Dnes, keď je Slovensko súčasťou Európskej únie, prichádzajú k nám trendy v oblasti finančného riadenia dvoma spôsobmi. Jedným z nich je zavádzanie európskej legislatívy do národnej, slovenskej legislatívy. Či už je to jednotný kapitálový trh, regulácia peňažného trhu, regulácia trhu s finančnými nástrojmi alebo SEPA platby. Druhý spôsob je cesta centralizácie finančného riadenia zahraničnými matkami v slovenských dcérach. Podľa mňa je potrebné, aby sa slovenské podniky viac zapájali do procesu tvorby legislatívy na európskej úrovni a aby sa zachytili špecifiká Slovenska už v tejto fáze, a nie až v procese zavedenia smerníc a direktív do národnej legislatívy.
Držia naše firmy vo finančnom riadení so zahraničnými spoločnosťami krok, alebo stále majú rezervy?
Myslím si, že slovenské podniky majú rezervy v oblasti riadenia likvidity a cash flow, ako aj finančného modelingu, ktoré sú najmä z hľadiska používania moderných nástrojov nie vždy na želateľnej úrovni. Aj z historického vývoja našej ekonomiky a jej úrovne vyplýva, že niektoré tradičné či moderné finančné produkty a nástroje sa v našich podnikoch nepoužívajú. Ide napríklad o financovanie podnikov, ktoré je v prevažnej miere zabezpečované bankami, vzhľadom na neexistenciu kapitálového trhu a nízku úroveň dlhopisového financovania. Ďalej je to nízke či dokonca žiadne používanie produktov p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.