Prevádzkovatelia hazardu sa ostro ohradili voči „hrubým urážkam a klamstvám,“ ktoré zazneli v parlamente. V stanovisku ich kritizuje Asociácia zábavy a hier (AZAH) a Asociácia prevádzkovateľov videohier (APV).
Po tom, ako minister financií Peter Kažimír v parlamente predstavil návrh novely zákona o hazardných hrách, sa o slovo prihlásili viacerí poslanci. Podľa prevádzkovateľov hazardu však reč Natálie Grausovej z ĽSNS „prekročila všetky hranice.“
„Je nemysliteľné, aby na pôde národnej rady samotná poslankyňa nazývala vrahmi, organizovanými zločincami a mafiou podnikateľov v legálnom biznise s platnými licenciami,“ tvrdí Dominika Lukáčová z AZAH.
Prevádzkovatelia od Grausovej preto žiadajú ospravedlnenie. Navyše na Mandátový a imunitný výbor podali podnet na začatie disciplinárneho konania voči poslankyni a adresovali jej predžalobnú výzvu.
Zároveň poslankyňu Veroniku Remišovú z OĽaNO obvinili z manipulácie s faktami a číslami. Lukáčová označila Remišovej slová za snahu bagatelizovať prínos prevádzkovateľov hazardu do štátnej kasy.
V žalúdku im leží aj ďalší poslanec za OĽaNO, Ján Budaj. Jeho zangažovanie sa považujú za prekvapivé, keďže sa ako bratislavský mestský poslanec, kde sa téma hazardu rieši už dlhšiu dobu, o túto problematiku nemal zaujímať.
Keď navrhli poslanci za OĽaNO pozmeňovací návrh k novele, v ktorom žiadajú zrušiť 30-percentné kvórum petície za zákaz hazardu, mal Budaj požadovať výnimku pre kasína, pretože podľa neho nemajú predstavovať riziko závislosti.
„Kasína sú rovnako ako herne s licenciami v nákupných centrách v dlhodobých nájmoch viazaných zmluvami alebo na uliciach v prenajatých priestoroch a rovnako ako herne prevádzkujú automaty. To znamená, že ich môže navštíviť akákoľvek sociálna skupina,“ tvrdí Lukáčová.
Okrem poslancov prevádzkovatelia v stanovisku tvrdo skritizovali aj známeho aktivistu Antona Chromíka za projekt „Zastavme hazard.“