Protesty takzvanej arabskej jari pripravili ekonomiky blízkovýchodných štátov o 614 miliárd dolárov (563,5 miliárd eur). Oznámila to hospodárska a sociálna komisia OSN pre západnú Áziu (ESCWA). Ako uviedla stanica BBC, ide o vôbec prvý odhad hospodárskeho vplyvu revolúcií v arabskom svete.
Strata zodpovedá šiestim percentám hrubého domáceho produktu týchto krajín v rokoch 2011 až 2015. ESCWA výpočet odvodila z ekonomického rastu predpokladaného pred začiatkom demonštrácií. Do projekcie sú zahrnuté aj tie krajiny, ktoré síce priamo revolúciou neprešli, ale nesú následky v podobe prílevu utečencov, straty turistov i príjmov.
Protesty začali na konci roku 2010 v Tunisku, pokračovali zvrhnutím vodcov v niekoľkých štátoch a viedli k vojnám v Líbyi, Sýrii a Jemene. V Sýrii, kde pôvodné politické protesty prerástli do dlhotrvajúcej civilnej vojny, do ktorej zasahujú cudzie štáty, ekonomická strata od roku 2011 dosiahla 259 miliárd dolárov (238 miliárd eur).
V krajinách, kde sa režimy zmenili, sa novým vládam nepodarilo presadiť ekonomické reformy, ktoré by umožnili naplniť očakávania, kvôli ktorým demonštrácie začali, uvádza sa v správe ESCWA.