Víťazstvom Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa po takmer celom svete znižujú ceny a zvyšujú výnosy štátnych dlhopisov, čo dvíha náklady vlád na nové úvery. Investori predpokladajú, že Trumpová hospodárska politika oživí v USA inflácii, čo povedie k rýchlejšiemu rastu úrokových sadzieb, než sa doteraz očakávalo. Vyššie americké úroky by potom investorov podnietili k presúvaniu kapitálu zo zvyšku sveta do Spojených štátov.
Výnos amerických dlhopisov s desaťročnou splatnosťou vystúpil tento týždeň na desaťmesačné maximum 2,15 percenta; výnos 30-ročnej obligácie sa vyšvihol tesne pod tri percentá a za týždeň stúpol o 0,38 percentuálneho bodu, najviac od roku 2009. Trhy predpokladajú, že Trump posilní federálne výdavky a bude sa usilovať o ochranu pred lacnými dovozmi, čo by zvýšilo infláciu. To by americkú centrálnu banku (Fed) prinútilo ešte v predstihu k rýchlejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.
Inflačné očakávania v USA merané vývojom cien dlhopisov naviazaných na infláciu vzrástli na 1,87 percenta a boli najvyššie od vlaňajšieho júla. Vo februári pritom tento ukazovateľ zostúpil až na 1,2 percenta.
"Výrazne vyššie výnosy dlhopisov sa často spájajú s vyššími inflačnými očakávaniami a Fed by mohol cítiť potrebu reagovať na to bezodkladným zvýšením sadzieb," povedal agentúre Reuters Steve Barrow z londýnskej Standard Bank. Vyhliadky na výraznejší rast úrokových sadzieb citeľne posilnili dolár, ktorého index ku košu mien získal od začiatku týždňa 1,7 percenta a zaznamenáva najsilnejší týždenný rast za posledný rok.
Dokladom pozoruhodnej zmeny nálady investorov je aj to, že trhy prvýkrát od roku 2011 začali počítať s možnosťou, že svoju menovú politiku by mohla sprísniť aj Európska centrálna banka (ECB). Začali sa tak znižovať ceny a naopak sa zvyšovať výnosy dlhopisov krajín eurozóny na čele s Talianskom. Investori sa dnes zamerali práve na eurozónu, pretože americký trh dlhopisov je v deň sviatku vojnových veteránov uzavretý.