Počet tzv. dolárových milionárov vo Veľkej Británii klesol o 15 percent. Dôvodom je oslabenie libry po júnovom referende, v ktorom britskí voliči rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie (EÚ). Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg s odvolaním sa na správu bankovej skupiny Credit Suisse o vývoji svetového bohatstva.
Podľa švajčiarskej banky celková hodnota majetku britských domácností vyjadrená v dolároch sa znížila o 1,5 bilióna dolárov (1,41 bilióna eur) alebo 10 percent za 12 mesiacov do konca júna 2016, čo je "priamy dôsledok" hlasovania o brexite. A od konca júna klesla o ďalších 33-tisíc dolárov na osobu. Kurz libry sa totiž po referende prepadol o 15 percent a britské akcie výrazne oslabili.
Celkovo vlastní 49 miliónov dospelých v Británii majetok v hodnote 14 biliónov dolárov . Počet dolárových milionárov v Británii sa od referenda znížil o 15 percent. Konkrétne 406-tisíc ľudí už nepatrí medzi milionárov.
Správa Credit Suisse tiež ukázala, že Británii patrí tretie miesto v svetovom rebríčku "ultrabohatých" jednotlivcov, ktorí vlastnia majetok za vyše 50 miliónov libier (58,33 milióna eur). Prvé dve priečky obsadili USA a Čína. Ale počet týchto ultraboháčov v Spojenom kráľovstve sa v sledovanom období znížil o 700 na 4700 a na celom svete je ich 141-tisíc.
Banka ďalej uviedla, že celková hodnota globálneho majetku za rok do konca júna vzrástla o 1,4 percent na 256 biliónov dolárov , ale po prepočítaní na osobu hodnota majetku stagnovala na úrovni 52 800 dolárov .