Takmer všetky nemecké parlamentné strany roky prijímali štedré sponzorské dary od americkej tabakovej spoločnosti Philip Morris. Vo svojich správach o činnosti a hospodárení o tom ale mlčia, napísal web Spiegel Online. Príspevky firma poskytovala v čase, keď mala záujem o ovplyvnenie niekoľkých politických rozhodnutí. S obvinením prišla organizácia na kontrolu lobingu, ktorá chce na problém upozorniť aj podujatím pri príležitosti dnešného zjazdu CDU.
Philip Morris medzi rokmi 2010 a 2015 rozdal hlavným nemeckým stranám a ich pridruženým organizáciám okolo 544-tisíc eur. Príspevky smerovali na akcie oboch súčasných vládnych strán - stredopravej koalície CDU-CSU aj sociálnych demokratov (SPD).
Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej od americkej firmy len vlani inkasovala v prepočte 80-tisíc eur. Upozornil na to Ulrich Müller z organizácie Lobbycontrol, ktorá sa odvoláva na údaje z webu koncernu.
Hans-Seidel-Stiftung, nadácia blízka Kresťanskej únii (CSU), použila v roku 2013 na svoju konferenciu 20-tisíc dolárov od Philipa Morrisa.
Peniaze od výrobcu cigariet Marlboro putovali aj k SPD vlastnenej spoločnosti Network Media. Len vlani išlo najmenej o 12-tisíc dolárov.
Menšie sumy dorazili aj na účet bývalej vládnej liberálnej Slobodnej demokratickej strany (FDP). Žiadnu podporu od Philip Morris nedostali iba Zelení a postkomunistická Ľavica.
Obdarované strany vo svojich výročných správach o tomto sponzoringu neinformujú. Zákon to neprikazuje, teraz ale podľa Spiegelu rastie tlak na jeho zmenu. Doteraz strany totiž nemuseli príjmy zo sponzoringu vykazovať oddelene. Uvádzajú ich pod položkou ostatné príjmy bez vymenovania jednotlivých darcov.
Müller a jeho kolegovia chcú na medzery v zákone upozorniť aj malým podujatím pri príležitosti dnešného zjazdu CDU v Essene. Až doteraz to bola podľa Spiegelu práve strana kancelárky Merkelovej, kto bránil väčšej transparentnosti sponzoringu s odôvodnením, že súčasný stav je v poriadku.
Philip Morris sa v posledných rokoch usiloval o predĺženie kontroverznej dohody s Európskou komisiou o boji proti pašovaniu cigariet. Súčasne vystupoval proti zákazu tabakovej reklamy. Spoločnosť tiež nechcela, aby Nemecko pristúpilo k prísnemu prevedeniu smernice o tabakových výrobkoch, pripomenul Spiegel.
V novembri prišla verejnoprávna televízie ZDF s obvinením, že poprední členovia SPD vrátane ministrov chodili na platené akcie so zástupcami súkromných firiem.
V októbri nemecké médiá informovali o tom, že CDU čelí v spolkovej krajine Porýnie-Falcko niekoľkým finančným aféram. Miestna pobočka strany má problémy s pochybnými sponzorskými darmi, za ktorými stojí zrejme bývalý nemecký tajný agent a za ktoré hrozí CDU pokuta.