Striedanie politickej moci, spoločenské napätie a hrozba terorizmu majú neblahý vplyv na egyptský cestovný ruch. Krajina, ktorá sa ocitá v ekonomickej kríze, tak bojuje s nedostatkom financií na ochranu historických pamiatok. Napísala o tom dnes agentúra AFP.
Nestabilita, ktorá nasledovala po takzvanej arabskej jari v roku 2011 a s ňou spojené striedanie politickej moci, od cesty do Egypta odradila mnoho potenciálnych návštevníkov. "Naše výnosy prudko klesali od januára 2011, čo ovplyvnilo aj stav egyptských pamiatok," tvrdí generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Chálid Anan.
Málo turistov
Ochrana pamiatok je čiastočne financovaná zo vstupného. Zatiaľ čo v minulom roku výnos zo vstupeniek predstavoval asi len 300 miliónov egyptských libier (37 miliónov eur), v roku 2010 boli výnosy podstatne vyššie - 1,3 miliardy egyptských libier (211 miliónov eur).
Počet návštevníkov v rovnakom období tiež výrazne klesol. Kým v roku 2010 Egypt navštívilo 15 miliónov ľudí, vlani ich bolo len 6,3 milióna. Tohtoročná štatistika bude mať podobný trend.
Reštaurovanie má prednosť
Egyptské pamiatky vrátane pyramíd v Gíze a chrámov v údolí Nílu musia byť v trvalej starostlivosti pamiatkárov. "Stav pamiatok sa všade zhoršuje ... S nedostatkom finančných prostriedkov nemožno nič reštaurovať. Pozrite sa na stav múzea v Káhire," povedal archeológ Zahí Havás, ktorý je bývalým generálnym tajomníkom Najvyššej rady pre pamiatky Egypta.
Na ochranu pamiatok síce zásadne prispievajú egyptskí a zahraniční darcovia, ale ich peniaze celý deficit nepokryjú. Reštaurovanie pamiatok má v tejto chvíli prioritu pred odkrývaním nových nálezísk.
Experti navrhujú rôzne spôsoby, ako zabrániť ďalšiemu chátraniu pamiatok, vrátane otvárania nových miest verejnosti, nočné prehliadky káhirského múzea či zapožičanie slávnych artefaktov zahraničným expozíciám. Zhodujú sa však, že peniaze z turizmu len tak nič nenahradí.