Roboti pracujúci namiesto ľudí boli dlho len obrázok zo science fiction. Pre zamestnancov japonskej poisťovne sa to teraz stáva skutočnosťou. Podľa Svetového ekonomického fóra by mohli roboti a umelá inteligencia okolo roku 2020 nahradiť na pracovných pozíciách okolo päť miliónov ľudí.
Na kalkulácie poistných výplat už netreba ľudský mozgu. Rozhodla sa tak japonská poisťovňa Fukoku Mutual Life Insurance, ktorá nahradí 34 účtovníkov na týchto pozíciách umelou inteligenciou.
Firma verí, že jej to zvýši produktivitu o 30 percent. Očakáva, že až systém umelej inteligencie za 200 miliónov japonských jenov (vyše 1,6 milióna eur) tento mesiac pustí do prevádzky, ročne na platoch ušetrí 140 miliónov jenov (takmer 1,15 milióna eur). Náklady na údržbu by sa mali pohybovať okolo 15 miliónov jenov ročne (vyše 122 tisíc eur), píše britský server BBC.
Podľa firmy IBM, ktorá vytvorila základ systému, ide o poznávaciu technológiu, ktorá vie myslieť ako človek. Vie analyzovať a interpretovať dáta, vrátane neštrukturovaného textu, obrázkov, zvukového a video záznamu.
Robot bude zbierať informácie, ktoré sú potrebné na vyhodnotenie nároku na výplatu poistného plnenia, bude napríklad čítať lekárske správy, záznamy o operáciách a hospitalizácii.
Japonský denník Mainichi uviedol, že ďalšie tri miestne poisťovne nasadenie umelej inteligencie zvažujú. Mala by zákazníkom nastavovať optimálne poistné krytie.
Podľa minuloročnej štúdie Svetového ekonomického fóra príde kvôli robotom v nasledujúcich piatich rokoch v pätnástich najvyspelejších krajinách (predstavujúcich 65 percent celosvetovej pracovnej sily) o zamestnanie až 5,1 milióna ľudí.