Personálne zmeny v inštitúciách Európskej únie robia britskej premiérke Therese Mayovej ťažkú hlavu pri príprave rokovaní o vystúpení Británie z EÚ. Napísala to agentúra Bloomberg, ktorá pripomína, že tieto zmeny prichádzajú v čase, keď európski socialisti majú problémy vo Francúzsku, Taliansku a Holandsku.
Teraz prišli socialisti takisto o vedenie Európskeho parlamentu (EP), keď si poslanci tento mesiac za nového predsedu zvolili politika za ľudovcov Antonia Tajaniho. Okolnosti výberu predsedu napovedali koniec doterajšieho systému delenia moci medzi najsilnejšími frakciami - ľudovcami a socialistami vo vedení EP.
Parlament má o takzvanom brexite hlasovať práve pred voľbami do EP v polovici roka 2019 a podľa Bloombergu sa odborníci v Bruseli dohadujú, či socialisti na najbližšie dva roky prejdú do opozície. Definitívne by to pochovalo tradičnú koalíciu európskych centristických strán a zvýšilo nebezpečenstvo vetovania dohody o odchode Británie.
"Musíme byť veľmi opatrní. Bez veľkej koalície je riziko odmietnutia brexitu vyššie ako s ňou. Je v záujme všetkých dať ju zase dohromady," povedal bývalý britský socialista v EP Glyn Ford.
Zvolením Tajaniho získala Európska ľudová strana (EPP), ku ktorej patrí aj strana nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, tri najvyššie pozície v EÚ - predsedá parlamentu, vedie únijnú exekutívu a riadi summity.
"To, čo sa deje v Európskom parlamente, dáva predstavu o stave národnej politiky v celej únii. Ak socialisti začnú konať ako opozícia, budú sa správať provokatívnejšie a budú kritickejší k tomu, čo sa bude vyjednávať k brexite," myslí si Doru Frantescu z bruselského analytického strediska Votewatch Europe.
Tajaniho zvolili 17. januára po štvorkolovom hlasovaní, ktoré trvalo 11 hodín. Mayová mu v sobotu gratulovala a on povedal, že sa teší na spoluprácu s ňou pri rokovaniach o brexite. Dodal, že chce chrániť záujmy európskych občanov.
Šéf frakcie EPP Manfred Weber prišiel ráno po hlasovaní za novinármi a priznal, že pri voľbe panovalo veľa emócií. Vyzval členov svojej frakcie, aby spolupracovali so socialistami v záujme oslabenia protiúnijných síl v parlamente v čase, keď sa chystá hlasovanie napríklad o dohode o voľnom obchode s Kanadou.
"Nikdy sme si nepriali taký druh konfliktu. Čaká nás veľa vecí a ja dúfam, že stále môžeme počítať so zodpovednou časťou skupiny socialistov," povedal Weber.
Ford vyhlásil, že o tom, či budú socialisti ochotní obnoviť koalíciu s ľudovcami, sa rozhodne tento rok, kedy parlament zverejní svoje priority pre vyjednávanie o brexite.
Mayová chce vyjednávania odštartovať do konca marca. Dovtedy sa budú musieť politici vrátane Merkelovej rozhodnúť, či socialistom poskytnú väčší podiel na vedení EÚ a či im neumožnia vymenovať ich človeka ako nástupcu Donalda Tuska na čele Európskej rady. Podľa Forda by bolo odmietnutie poskytnúť tento post socialistom riskantné. "Prinútilo by ich to zaujať kritickejšie stanovisko k otázkam EÚ," povedal.