Tvrdí to nová medzinárodná štúdia, podľa ktorej na konci storočia klesnú výnosy z úrody až o polovicu. Každý sparný deň s teplotou nad 30 stupňov Celzia môže pre kukuricu a sóju znamenať straty úrody okolo piatich percent.
Kukurica, pšenica a sója patria medzi najdôležitejšie plodiny pestované na výrobu potravín. Podľa štúdie využívajúcej počítačové simulácie a vychádzajúce z amerických reálií sa však s otepľovaním krajiny rapídne zníži ich podiel pri zbere. Ak sa viditeľne neznížia emisie, úroda kukurice klesne do roku 2100 takmer o polovicu, sójových bôbov o 40 percent a pšenice až o pätinu.
Štúdia uskutočnená na Postupimskej univerzite, ktorú realizoval medzinárodný tím vedcov, hovorí aj o dôsledkoch. Vzhľadom na to, že Spojené štáty sú jedným z najväčších svetových exportérov obilia, môže dramatický pokles úrody v globálnom meradle viesť k zdraženiu potravín a vyvolať nedostatok v najchudobnejších krajinách. Podľa autorov by takýto stav mohol zvýšiť migráciu obyvateľov alebo dokonca pomáhať k vzniku konfliktov alebo vojen.
Inštitút pre výskum klimatických vplyvov v Postupime uviedol, že poľnohospodári by mohli stratám zabrániť zavlažovaním. Zároveň však vedci pripúšťajú, že v niektorých lokalitách je nedostatok vody.
"Straty sa podstatne znížia, ak v simulácii zintenzívnime zavlažovanie polí. Nedostatok vody sa tak javí ako významnejší faktor než samotné horúčavy," povedal serveru Phys.org Joshua Elliott, ktorý realizuje výskum na univerzite v Chicagu.
Štúdia tiež zistila, že aj malé teplotné výstrelky nad 30 stupňov Celzia môžu vyvolať okamžité a podstatné straty na úrode. Každý deň s teplotou nad tridsať stupňov môže ubrať na úrode kukurice či sóje päť percent.