Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko.
V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol.
V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest.
V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
Celosvetovo si najlepšie vedú vo vnímaní korupcie Nový Zéland a severské krajiny Dánsko, Fínsko a Švédsko. Prvú päticu uzatvára Švajčiarsko. Na opačnej strane rebríčka naopak skončili Somálsko, Južný Sudán a Severná Kórea. Najviac si vlani oproti roku 2015 pohoršil Katar, ktorý prišiel o desať bodov, naopak medzi pozitívne skokanov roka patrí Surinam, Bielorusko a Východný Timor.
Pod hranicou päťdesiatich bodov sa umiestnilo 69 percent všetkých hodnotených krajín a území, ktoré tak podľa TI majú vážny problém s korupciou. V minulom roku si pritom pohoršilo viac krajín, než koľko ich svoju pozíciu zlepšilo.
TI v indexe hodnotí krajiny podľa miery vnímanej korupcie za použitia stobodovú stupnice, v ktorej hodnota sto bodov označuje krajinu takmer bez korupcie. Rebríček zverejňuje od roku 1995.