Juhoamerický Ekvádor, ktorý patrí medzi najväčších producentov banánov na svete, sa v januári 2017 pripojil k dohode Európskej únie (EÚ) medzi Kolumbiou a Peru. Ekvádor tak získal prednostný prístup k trhu EÚ, avšak záujmy európskych producentov má dočasne ochrániť stabilizačný mechanizmus.
"Prístup Ekvádora k obchodnej dohode medzi Kolumbiou a Peru má značný dopad na pestovateľov banánov v EÚ," píše sa v stanovisku, ktoré vydal europarlament. Tento postup by mohol destabilizovať sektor, ktorý v zamestnáva 37-tisíc ľudí. Komisia bude mať zákonnú povinnosť konať, ak sa zvýši import a môže ohroziť európskych poľnohospodárov.
Naplnenie kvót
Mechanizmus obsahuje možnosť pozastaviť dovoz, ak budú naplnené kvóty. Vyjednávači europarlamentu tiež presadili pravidlo, že ak sa objem dovozu banánov priblíži k hranici 80 percent, tak Komisia bude musieť upozorniť parlament a Radu.
"Prijatím tohto textu aktívne pomáhame našim najvzdialenejším regiónom, tak dôležitým pre úniu," uvádza stanovisko. Pod termínom "najvzdialenejšie regióny" sa označujú francúzske zámorské regióny (Martinik, Mayotte, Guadeloupe, Francúzska Guyana Réunion a Svätý Martin), portugalské regióny (Madeira a Azory) a španielske Kanárske ostrovy, uvádza web europarlamentu.
Po dvoch rokoch preskúmanie
Podobný mechanizmus bol prijatý aj v dohode s Kolumbiou a Peru, tok informácii však nebol uspokojivý, upozornili poslanci. Po dvoch rokoch Komisia preskúma situáciu a prípadne rozšíri obranný mechanizmus, ak sa postavenie zámorských pestovateľov zhorší.
Nové pravidlá boli prijaté pomerom hlasov: 544 za, 78 proti, 21 europoslancov sa hlasovania zdržalo.
Aktivita europarlamentu sa nevyhla kritike českého europoslanca Petra Macha. Ten na Facebooku uviedol, že spotrebitelia budú banány nakupovať s vyššou cenovkou.