Reuters
StoryEditor

Juhokórejské úrady obvinili šéfa Samsungu z korupcie. Pre škandál už vlani odvolali prezidentku

28.02.2017, 13:59
Autor:
ČTKČTK
Spolu so šéfom spoločnosti boli obvinení ďalší štyria členovia vedenia.

Juhokórejská zvláštna prokuratúra dnes oficiálne obvinila šéfa najväčšieho juhokórejského podniku Samsung Group I Če-Jonga a ďalších štyroch členov vedenia z úplatkárstva a sprenevery. Ich prípad súvisí s korupčným škandálom, ktorý viedol k dočasnému zosadeniu juhokórejskej prezidentky. Firma doteraz všetky obvinenia odmietala.

Štyridsaťosemročný miliardár I Če-jong, známy tiež ako Jay Y. Lee, bol zatknutý 17. februára. Prokuratúra ho obvinila aj zo skrývania majetku v zahraničí a z krivého svedectva.

Trio rezignovalo 

Medzi štvoricou manažérov, ktorí boli okrem šéfa I Če-Jonga obvinení, je podpredseda predstavenstva Samsung Group Čche Ki-song a predseda Čchang Čung-ki a ďalej predseda predstavenstva dcérskej firmy Samsung Electronics Pak Sang-čin a výkonný podpredseda Hwang Song-so. Traja z nich po oznámení prokuratúry rezignovali na svoje funkcie, napísal spravodajský server BBC News.

Zvláštna prokuratúra uviedla, že 6. marca predloží definitívnu správu s výsledkami vyšetrovania, ktoré bolo dnes po troch mesiacoch ukončené.

Problémová dôverníčka

Juhokórejsku prezidentku Pak Kun-hje v decembri kvôli korupčnému škandálu dočasne odvolal parlament. O jej ďalšom zotrvaní vo funkcii definitívne rozhodne ústavný súd, ktorý už začal záležitosť prejednávať. Verdikt sa očakáva v priebehu marca.

Dôvodom odvolania prezidentky je jej kontakt s dôverníčkou Čche Son-sil, ktorá zrejme dostala možnosť zasahovať do štátnych záležitostí, hoci nemala žiadnu oficiálnu funkciu. Priateľka hlavy štátu čelí aj podozreniu, že s využitím svojich väzieb na prezidentku nútila juhokórejské firmy, aby darovali peniaze nadáciám, ktoré ona sama riadila.

Kontroverzné spojenie

Prokurátori tvrdia, že spoločnosť Samsung Group vyplatila organizáciám spojeným s priateľkou prezidentky celkovo 43 miliárd wonov (36 miliónov eur), aby získala vládnu podporu pre kontroverzné spojenie firiem Samsung C&T a Cheil Industries, s ktorou nesúhlasila rada menšinových vlastníkov. Fúziu nakoniec umožnila podpora štátneho dôchodkového fondu NPS, ktorý mal podiel v oboch firmách.

Fúzia bola dôležitá pre upevnenie pozície I Če-Jonga, ktorý vedie celý konglomerát Samsung Group od mája 2014, kedy jeho otca I Kun-Hia postihol infarkt. Če-jong je jeho jediný syn.

01 - Modified: 2022-10-07 06:09:24 - Feat.: - Title: Samsungu prvýkrát za tri roky klesol zisk, výsledky sú horšie ako očakávania 02 - Modified: 2022-10-05 14:08:45 - Feat.: - Title: Súd na okupovanom Kryme rozhodol, že spev piesne Červená kalina je trestný čin 03 - Modified: 2022-10-04 17:30:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku ako v Amerike. Žena zažalovala nemocnicu za zlú plastiku, má šancu na rekordné odškodné 04 - Modified: 2022-09-29 12:00:56 - Feat.: - Title: Podnikateľ Kuba, obžalovaný v kauze Dobytkár, popiera spáchanie skutkov 05 - Modified: 2022-10-03 16:46:04 - Feat.: - Title: YouTuber zdokumentoval nafúknuté batérie od Samsungu v nepoužívaných telefónoch. Samsung reaguje
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. október 2022 08:44