Odpor bratislavských taxikárov proti prepravnej službe Uber je známy. Teraz sa však začali organizovať a situácia sa výrazne vyhrotila.
„Zastavili sme pred vchodom, kde nás zrazu obkľúčili autá plné chlapov, jedno z nich bol taxík,“ povedala pre Denník N Simona, ktorá v piatok 10. marca večer cestovala prostredníctvom Uberu. Tvrdí, že muži mali kukly, auto polepili nálepkami a opľuli, zároveň po ňom búchali. Okrem toho mali vulgárne nadávať šoférovi aj jej. Podobné incidenty mali zažiť viacerí zákazníci Uberu.
Ide o akciu ľudí, ktorí sa združujú okolo facebookovej stránky Stop Uber na Slovensku. 11. marca sa v skupine objavil status opisujúci úspešnú „nálepkovú akciu“. „Toto je len začiatok, budeme robiť všetko preto, aby Uber vypadol z nášho mesta alebo zlegalizoval svoju činnosť,“ avizuje sa ďalej v statuse.
V Bratislave sa už protestovalo
Taxikári proti Uberu protestovali 28. septembra 2015. Na protestnú jazdu hlavným mestom sa vydalo niekoľko desiatok taxíkov a asi 200 taxikárov.
"Prečo taxikári musia splniť všetky zákonom stanovené podmienky, ako sú psychotesty, lekárske prehliadky, technické a emisné kontroly či overenia meradla skôr, ako začnú jazdiť s taxíkom a vodiči Uberu nie?" pýtal sa vtedy predseda Únie taxikárov z Bratislavy Ondrej Wenzl.
Najväčšia taxislužba na svete
Uber na Slovensku funguje od augusta 2015, kedy spustil prevádzku v Bratislave. Ide o najväčšiu taxislužbu na svete. Hlavný rozdiel je v tom, že vodičom môžete byť aj bez taxi licencie. Stačí splniť určité podmienky – mať vhodné vozidlo či čistý register trestov.
Konkurencia upozorňuje, že odviesť vás tak môže aj človek, ktorý nepozná dané miesto a nemá skúsenosti a napríklad aj tým, že vodiči Uberu nemusia prejsť psychotestami ako taxikári.
Mnohí zákazníci Uberu argumentujú jeho nízkymi cenami i výborným servisom, v prípade, že sa vám stala určitá nepríjemnosť. Platiť sa dá len elektronicky.
V uplynulých dňoch sme v Bratislave zaznamenali útoky na partnerských vodičov, ktorí využívajú aplikáciu Uber. Považujeme ich za absolútne neprípustné a podobné útoky by vždy mali byť ohlásené a riešené políciou, reaguje spoločnosť Uber.
Uber je technologická platforma, ktorá pôsobí vo viac ako 80 krajinách na celom svete a podľa prieskumu TNS Aisa je najpopulárnejšou aplikáciou na zmluvnú prepravu osôb v Bratislave. Uber stojí za svojimi partnerskými vodičmi a poskytne im akúkoľvek podporu, ktorú budú potrebovať, vrátane tej právnej, dodáva spoločnosť Uber v stanovisku.