Nie je to ešte ani mesiac, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj verejne varovali Rusko, aby nový baltský plynovod Nord Stream 2 nepoužívalo ako politický nástroj. „Nemecko-americká dohoda stanovuje sankcie v prípade, že sa zemný plyn zneužije ako zbraň. Tieto podmienky sú záväzné aj pre budúce nemecké vlády,“ povedala Merkelová v Kyjeve.
Rusko však už teraz manévruje. Do Európy púšťa menej kvapaliny „starými“ cestami, aby tým vyzdvihlo nenahraditeľnosť nového plynovodu. Táto situácia, v súvislosti s ďalšími okolnosťami, dvíha ceny na burze do rekordných výšok. A aj keď sa môže zdať, že ide o zahraničnú geopolitickú záležitosť, pocítia to aj slovenské domácnosti.
Nárast o 17 percent
„Pokiaľ ide o nárast trhovej ceny, tak môžeme hovoriť o cenovom šoku,“ tvrdí analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. Zemný plyn s dodávkou v roku 2022 už na referenčnej nemeckej burze prekonal rekordných 40 eur za megawatthodinu a stále rastie. Ešte v prvé augustové dni sa pritom pohybo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.