Richard SulíkTASR/Michal Svítok
StoryEditor

Únia sa potáca od jednej krízy k druhej, vyhlásil Sulík. Pre Slovensko je však kľúčová

31.03.2017, 12:07
Autor:
TASRTASR

Členstvo v Európskej únii (EÚ) je podľa europoslanca Richarda Sulíka (SaS) pre Slovensko kľúčové, zároveň však jedným dychom dodáva, že EÚ treba dostať do lepšej kondície. Sulík to zdôraznil dnes vo svojom vystúpení v Národnej rade (NR) SR.

"EÚ je pre Slovensko veľmi dôležitá, členstvo v Únii je našim kľúčovým záujmom," opísal. Medzi výhodami členstva v EÚ spomenul napríklad voľný pohyb pracovných síl, spoločnú menu alebo cestovanie bez nutnosti pasu v rámci schenghenského priestoru. Samotné vystúpenie Slovenska z Únie by tak krajinu podľa jeho slov poškodilo.

Podľa Sulíka by sme sa preto mali pozrieť aj na to, aby EÚ úspešnou aj ostala. "EÚ sa potáca od jednej krízy k druhej, takto to nemôže fungovať," upozornil.

Všetky dôvody žalostného stavu si pritom Únia podľa europoslanca spôsobila sama. "V prvom rade tým, že nedodržuje svoje vlastné pravidlá," uviedol Sulík. Všetky krízy, či už grécka, cyperská alebo utečenecká vznikla podľa neho preto, lebo kľúčoví hráči nedodržujú dohody.

Čo sa týka scenárov o budúcnosti EÚ v rámci bielej knihy, ktorú pripravil Jean-Claude Juncker, Sulík považuje za správnu cestu pre Slovensko štvrtý scenár – menej, ale efektívnejšie.

Navrhoval by teda, aby sa časť kompetencií vrátila členským štátom, ako napríklad životné prostredie či kultúra. Keď si podľa europoslanca zvolia ľudia zlú vládu, budú tieto oblasti na tom horšie, ako keby ich viedla EÚ, ale keď si zvolia lepšiu vládu, budú aj tieto oblasti podľa Sulíka na tom lepšie.

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) označil EÚ za úspešný projekt. "Je dobré, že Slovensko je členom tohto spoločenstva," zdôraznil. Nemožno podľa neho pripustiť, aby sa vymýšľalo nad neutralitou krajiny, alebo aby sa hľadala ochrana niekde zo strany Ruska.

Demokratické plénum si podľa neho môže takéto názory vypočuť, ale nesmú sa podľa Škripeka prejaviť do skutkov. "Na tom musíme pracovať," uviedol.

EÚ ako celok je pritom podľa neho potrebné prinavrátiť k hodnotového rámcu jej otcov zakladateľov. Z predstavených scenárov o budúcnosti Únie sa tiež ako Sulík prikláňa k scenáru – menej ale efektívne. Zároveň je podľa neho potrebné, aby sa viac hovorilo o tom, akú EÚ si predstavujeme a vysvetľovali to spoluobčanom na Slovensku.

01 - Modified: 2022-11-28 11:58:15 - Feat.: - Title: Príliš nás žmýkate, plyn je predražený. Európe prekáža, ako USA ťažia z vojny 02 - Modified: 2022-11-27 09:48:40 - Feat.: - Title: Prestaňte s vašimi korupčnými maniermi. Očistu vo FIFA už žiada aj Európska únia. Má však zviazané ruky 03 - Modified: 2022-11-25 19:52:06 - Feat.: - Title: Slovensko očakáva akčný plán Únie na riešenie migrácie aj pre Západný Balkán, tvrdí Mikulec 04 - Modified: 2022-11-25 17:12:39 - Feat.: - Title: Ruská ropa sa už obchoduje hlboko pod navrhovaným stropom Európskej únie, Poľsko chce nižší strop 05 - Modified: 2022-11-25 05:45:41 - Feat.: - Title: Európska únia sa po prepúšťaní v Twitteri obáva nenávistných prejavov, sieť chce pravidlá dodržiavať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. november 2022 21:28