Spoločným rizikom bavorskej a slovenskej ekonomiky je veľká závislosť na automobilovom priemysle. V rozhovore pre TASR to povedal šéf Hornobavorskej obchodnej komory Peter Driessen.
„Automobilový priemysel v oboch krajinách dominuje, čo je potenciálny risk do budúcnosti. Osud Detroitu nám však nehrozí. Automatizácia a elektromobilita môže celé odvetvie dramaticky zmeniť. Nepredpokladám však, že sa tak stane v najbližších 15 rokoch. To je hlavná výzva pre slovenskú ekonomiku, ale aj pre Bavorsko. Verím, že to zvládneme,“ zdôraznil Driessen s tým, že ďalším spoločným prvkom je nedostatok vhodnej pracovnej sily.
„Nezamestnanosť v Bavorsku je v súčasnosti na úrovni 3,2 percent. Chýbajú nám skúsení a vzdelaní pracovníci. V tomto smere sme na tom rovnako ako Slovensko alebo Česká republika,“ dodal Driessen.
Bavorsko je rozlohou najväčšou spolkovou republikou Nemecka. Jeho otvorená ekonomika je veľmi závislá na exporte. „Každé druhé euro, ktoré sa zarobí v Bavorsku, pochádza z obchodu. Patríme k najväčším exportérom na svete s obchodným prebytkom v roku 2015 viac ako 17 miliárd eur,“ uviedol Driessen.
Paradoxne Bavorsko má so Slovenskom negatívnu obchodnú bilanciu. Vlani dosiahol jej schodok takmer 2 miliardy eur. Slovensko je 16. najväčší obchodný partner Bavorska s dominanciou automobilového, strojárskeho a elektrotechnického priemyslu.
„Výhodou Slovenska je kvalitná pracovná sila a priemyselná tradícia, ktorá ustrnula po druhej svetovej vojne. Po roku 1990 sa opäť v plnej miere obnovila. No a samozrejme, z nášho pohľadu aj výhodný daňový systém na Slovensku,“ dodal Driessen.