Agentúra poskytuje dotácie na obnoviteľné zdroje energie. Po ktorých je najväčší dopyt?
Z projektu Zelená domácnostiam sme od roku 2015 podporili takmer 11 500 tepelných čerpadiel, 12 400 inštalácií slnečných kolektorov, 7 400 fotovoltických systémov a 5 700 kotlov na biomasu. Cieľom projektu je domácnosti motivovať, aby sa zvýšil inštalovaný výkon zelených zariadení v domoch, ktoré by inak využívali fosílne zdroje. Záujem o čerpadlá, pri ktorých je prvotná investícia finančne najnáročnejšia a príspevok v hodnote 3 400 eur v porovnaní s ostatnými najvyšší, narastá priamoúmerne s tým, ako pribúdajú novostavby a obnovené domy.
Nebudú tepelné čerpadlá opäť luxusom, keď sa cena elektriny zvyšuje?
Tepelné čerpadlá sú výnimočné tým, že majú minimálne prevádzkové náklady pri vykurovaní nízkoenergetických domov. V minulosti čerpadlám konkurovali kondenzačné plynové kotly s nižšiu cenou a výhodnými dotovanými cenami plynu. Tepelné čerpadlo dokáže z jednej spotrebovanej jednotky elektriny „vyrobiť“ vďaka energii dostupnej zadarmo z vonkajšieho prostredia tri až štyri jednotky dodaného tepla. Dnešná doba tepelným čerpadlám praje a je to aj budúcnosť.
Ako je to s fotovoltikou, do akej miery narástol záujem o zariadenia na výrobu elektriny?
Po tom, čo bolo ohlásené zvyšovanie cien elektriny, enormne narástol aj záujem o fotovoltické panely. Treba však povedať, že v súvislosti s fotovoltikou nás v našich poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU často kontaktujú nespokojné domácnosti, ktorým sa nenaplnili predstavy o úsporách energie alebo majú technické problémy. Mnohé z nich mali nereálne očakávania. Často si neuvedomovali, že miera úspory do veľkej miery závisí od toho, koľko z elektriny vyrobenej cez deň dokážu reálne využiť, a tak zobrali od dodávateľa prvú „balíčkovú“ ponuku. Mnohé ani nezisťovali, či je pre nich vhodnejšie zabezpečiť si ohrev teplej vody z fotovoltiky alebo z termických slnečných kolektorov, a vôbec s dodávateľom neriešili, do akej miery systém prispôsobiť tomu, aby z neho dokázali využiť čo najviac. Fotovoltické inštalácie majú skutočne „veľa premenných“ a pri návrhu projektov a dimenzovaní inštalácií si vyžadujú individuálny prístup.
Biomasa tiež dražie, ale cenový rozdiel oproti plynu je jasný. Očakávate zvýšený záujem o dotácie na tieto zariadenia?
Samozrejme, pretože spaľovanie dreva má na Slovensku tradíciu. Podporu je možné získať v prípade, že dôjde k nahradeniu kotla na uhlie. Podpora biomasy je tak reálna iba pre staršie domy, pri ktorých možno predpokladať, že domácnosti nebudú mať prostriedky na ich komplexnú obnovu. Pri spaľovaní dreva sa uvoľňujú tuhé mikročastice a to bol jeden z dôvodov, prečo sa Komisia snažila utlmovať prevádzku kotlov na biomasu. Na druhej strane však opäť promptne zareagovala na vzniknutú energetickú krízu. Predbežne by sme mali v podpore na zariadenia spaľujúce drevo pok...
Zostáva vám 85% na dočítanie.