Lietadlo britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti EasyJet. FOTO: TASR/Dušan Lipták 
StoryEditor

Cestovné kancelárie mali vlani len pätinu klientov z obdobia spred pandémie. Slováci najčastejšie lietali k moru

01.06.2022, 13:08
Autor:
TASRTASR

Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr vlani podľa Štatistického úradu využilo 229-tisíc osôb.

Cestovné kancelárie vlani zlepšili svoju bilanciu z roka 2020, stále im však chýbalo 80 percent klientov a vyše 70 percent tržieb v porovnaní s rokom 2019. V rebríčku cieľových destinácií sa posunuli vpred exotickejšie krajiny. Vyplýva to z aktuálnych dát Štatistického úradu o organizovanom cestovnom ruchu za rok 2021, ktoré sumarizujú výkony cestovných kancelárií a agentúr.

Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr vlani podľa Štatistického úradu využilo 229-tisíc osôb. Cestovné kancelárie tak mali síce o 80 percent viac klientov ako v prvom roku pandémie, stále to však bola len pätina počtu z posledného roku pred pandémiou. V roku 2019 organizovane cestovalo takmer 1,1 milióna osôb.

Viac ako polovičný podiel podobne ako v minulosti tvorili dovolenky slovenských hostí v zahraničí, tzv. pasívny cestovný ruch. Organizovane vycestovalo za hranice 143-tisíc osôb. Ich počet sa síce v porovnaní s prvým rokom pandémie viac ako zdvojnásobil, ale stále to bol nepatrný podiel z počtov v roku 2019, keď za hranice organizovane vycestovalo až 692-tisíc klientov.

Najčastejšie k moru

Slováci si vlani opäť častejšie vyberali za cieľ dovolenky najmä letecky dostupné prímorské letoviská. Medzi najobľúbenejšie destinácie sa vrátilo Turecko, Cyprus, Španielsko a Bulharsko. Podobne ako v predošlých rokoch sa cestovalo aj do susedných krajín ako Česká republika, Maďarsko, Rakúsko.

image

Slovensko obmedzí Ukrajincom bezplatnú prepravu. Podľa úradov bol systém zneužívaný

"Najviac osôb v roku 2021 vycestovalo organizovane do Grécka, Chorvátska, Turecka, Bulharska, Talianska a na Cyprus. Všetky tieto destinácie mali menej klientov ako pred pandémiou, ale poklesy boli veľmi rôznorodé," spresnila riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR Veronika Töröková. Najnižší pokles oproti roku 2019 spomedzi top navštevovaných destinácií zaznamenalo cestovanie do Grécka, o 47 percent, najvyšší, až 89 percent pokles sa prejavil pri cestovaní do Turecka.

"V druhom roku pandémie si Slováci častejšie za cieľ dovolenky vyberali exotické krajiny, väčšina destinácií zaznamenala dvojnásobný nárast oproti roku 2020, kedy pandémia prvýkrát zmenila cestovný ruch. V tradičných letných dovolenkových destináciách nastal výrazný úbytok a exotickejšie destinácie sa tak dostali aj do zoznamu najnavštevovanejších," doplnila Töröková.

image

EasyJet znížil stratu pred zdanením, rezervácie už má lepšie ako pred pandémiou

Výrazne lepšie postavenie v rebríčku najnavštevovanejších krajín získali vlani destinácie ako Maldivy, Egypt, Spojené arabské emiráty či Omán. Maldivy dokonca navštívilo šesťkrát viac Slovákov ako pred pandémiou. Výrazne lepšie postavenie v rebríčku získali aj krajiny ako Tanzánia (Zanzibar) a Dominikánska republika.

Prepad v počte turistov prichádzajúcich k nám

Absolútny prepad zaznamenali cestovné kancelárie a ďalší organizátori v počte turistov zo zahraničia, dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo to len 32-tisíc osôb, čo je necelá desatina zahraničnej návštevnosti z roku 2019. Viac ako tri štvrtiny zahraničných hostí využilo len jednodňový výlet. Najviac osôb pricestovalo z Rakúska, Spojených štátov amerických, Českej republiky, Nemecka a Švajčiarska. Spolu tvorili takmer 90 percent všetkých pricestovaných osôb.

image

Omán aj Kapverdy bez prestupu. Pozrite sa, kam sa v lete dostanete zo Slovenska priamo

Jediný typ pobytov, ktoré sa v rámci organizovaného cestovného ruchu najviac priblížili počtom klientov pred pandémiou, bol domáci cestovný ruch. Služby CK a CA na organizáciu pobytov po Slovensku využilo 53-tisíc osôb, bolo to 70 percent z hodnôt roka 2019. V Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji bola domáca návštevnosť vyššia ako pred krízou. Štatistický úrad však podotýka, že domáci hostia cestujú po Slovensku často mimo organizovaných zájazdov CK.

Celkové tržby subjektov poskytujúcich služby organizovaného cestovného ruchu sa zároveň podľa Štatistického úradu medziročne zdvojnásobili na 214 miliónov eur. Išlo však stále iba o 29 percent hodnoty z roku 2019, keď tržby dosiahli takmer 750 miliónov eur. Skoro 90 percent tržieb pochádzalo z pasívneho cestovného ruchu, stále však hodnota tržieb z vycestovaní bola len na úrovni 30 percent roka 2019.

 

01 - Modified: 2023-11-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Sme skládková veľmoc. Slováci tvoria čoraz viac smetí, štúdia prezradila aj to, ako recyklujeme 02 - Modified: 2023-11-27 10:48:06 - Feat.: - Title: Životná úroveň v Česku sa znížila, je však výrazne lepšia ako na Slovensku 03 - Modified: 2023-11-27 09:59:17 - Feat.: - Title: Asociácia cestovných agentúr upozornila na podvodný predaj zájazdov na internete 04 - Modified: 2023-11-27 08:30:00 - Feat.: - Title: Pozná ich celé Slovensko. Uhádneš ale, aké sú skutočné mená známych raperov? 05 - Modified: 2023-11-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Trh práce – dôvod na znepokojenie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. november 2023 11:14