Ešte na začiatku tohto mesiaca mnohí vodiči tŕpli. Palivá na najdrahších diaľničných pumpách stáli pred historickou métou dvoch eur za liter. Tej napokon odolali. A po prvotnom kroku späť nadol nastali aj ďalšie.
Výsledkom bolo, že benzín sa na mnohých pumpách v priebehu posledného víkendu dostal definitívne pod 1,90 eura za liter. Líder na trhu Slovnaft stanovil pri tomto palive na mestských čerpačkách cenovku na 1,88 eura za liter.
Nafta prelomeniu hranice najprv odolávala. Teraz však aj pri nej nastal pohyb, ktorý ušetrí motoristom časť peňazí. Zlacnenie pritom nastalo dnes v prípade oboch palív.
Pokles cien a ďalšie očakávania
Diesel išiel dnes dole o vyše dva centy a dostal sa na väčších mestských pumpách na vyše 1,87 eura za liter. Na diaľničných staniciach je cena miestami pri známejších značkách aj o päť centov vyššia.
Benzín klesol rovnako o danú hodnotu, a to 1,855 eura v prípade bratislavských púmp Slovnaftu. Zlacňovanie ide v súlade s poklesom cien pohonných látok na burze v Rotterdame a tiež so znížením cien ropy. Po úprave cien sa benzín dostal na najnižšiu úroveň za jeden a pol mesiaca a diesel je najlacnejší za posledný mesiac. Na druhej strane, takto pred rokom sme tankovali Natural 95 za 1,41 eura a diesel za 1,25 eura.
Aj ceny ropy sú však aktuálne o 40 percent vyššie ako pred rokom. Zároveň však platí, že v poslednom období nastalo aj v prípade čierneho zlata zmiernenie maxím. Pred dvoma týždňami stála severomorská ropa Brent 114 dolárov za barel a aktuálne je za 104 dolárov. Len v priebehu dneška išla komodita dole o tri percentá.
Celý energetický trh potešila správa, že ruský plyn opäť prúdi cez opravovaný produktovod Nord Stream 1 na dne Baltiku v smere do Nemecka.
Druhou očakávanou udalosťou dneška je zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky. Tá sa zdražovaním peňazí snaží tlmiť infláciu. Výsledkom však na druhej strane sú obavy z nižšieho hospodárskeho rastu a recesie. Horší stav biznisu na druhej strane avizuje nižší dopyt po energiách, preto ropa a palivá v reakcii na toto dianie môžu lacnieť.
Rope to môže ešte chvíľu trvať
Podľa Tomáša Ferecha, analytika Capital Markets, bol pokles cien pohonných látok ovplyvnený poklesom cien ropy na globálnych trhoch. „Cena ropy zažila v posledných týždňoch pokles v súvislosti s obavami z príchodu recesie a utlmenia ekonomickej aktivity,“ hovorí. Počiatočný menší pokles nafty bol podľa neho pravdepodobne spôsobený inou štruktúrou ponuky a dopytu. Ceny nafty boli hnané vyšším dopytom a taktiež problémami na strane ponuky, ako sme mohli vidieť aj v susednom Rakúsku, dopĺňa.
Pokles cien palív bol podľa neho spôsobený obavami z recesie a spomalenia ekonomickej aktivity. „Otázne však je, či dokáže ponuka ropy uspokojovať dopyt, a môže ešte nejaký čas trvať, kým ceny ropy poklesnú na nižšie úrovne a na čerpacích staniciach uvidíme výraznejšie zlacňovanie,“ myslí si analytik.