Keď vo februári Rusko zaútočilo na Ukrajinu, očakávali ste, že v lete bude megawatthodina plynu na holandskej burze v Rotterdame stáť 180 eur a cena elektriny na burze bude vyše 300 eur?
To je dobrá otázka. Myslím si, že nikto neočakával nič. Nikto nemá s takým stavom žiadne skúsenosti. Ani moja generácia nemá skúsenosti s vojnou, takže čo bude, sa vôbec nevedelo. Pretože celá Európa je pospájaná s Ruskom, tak sa očakávala zmena. Tá sa predpokladá vždy v cenovej oblasti a disponibilite. V tomto smere sa hneď predpokladalo, že budú problémy. Keď som pozeral správy a novinové články z obdobia tesne pred začatím vojny, tak hoci ceny stúpali, nikto neočakával 10-násobný rast cien. Nikto z nás si nevedel predstaviť, ako bude existovať, lebo bez energií sa žiť nedá.
Kedy by sme mohli vidieť pokles cien?
V zmysle všetkých ekonomických pravidiel pokles ceny nastane vtedy, keď bude dostatok plynu a aj ropy. Keď nebude niekto špekulovať, že nedodá surovinu, a nebude sa snažiť vydierať. Len čo sa Európa „zmátoží“ z tohto stavu, Nemci hovoria tri alebo štyri roky, naša vláda podobne, lebo odstrihnutie sa zo dňa na deň nedá urobiť. Potom sa budú môcť aj predpovedať ceny. Dnes to je veštenie z krištáľovej gule.
Musíme teda čakať na koniec konfliktu na Ukrajine?
Zostáva vám 90% na dočítanie.