Iniciatíva Leader úspešne pomáha v celej Európskej únii rozvíjať vidiecke oblasti, len na Slovensku nie. Konštatuje to Národná sieť miestnych akčných skupín Slovenskej republiky.
Zároveň upozornila, že európsky program Leader je na Slovensku tak zbyrokratizovaný, že sa takmer nedá čerpať. Ak sa nič nezmení, pri súčasnom tempe kontroly verejného obstarávania bude podľa Miestnych akčných skupín Pôdohospodárska platobná agentúra len aktuálne schválené projekty kontrolovať ďalších 13 rokov.
Problém sa rieši neskoro
"Problémom sú zle nastavené procesy a prehnaná byrokracia, a to napriek tomu, že programovacie obdobie sa končí. Toto sme mali riešiť minimálne pred tromi rokmi," tvrdí predseda Národnej siete miestnych akčných skupín Štefan Škultéty.
Národná sieť v prvom polroku vypísala výzvu na záchranu prístupu Leader na slovenskom vidieku. Petíciu podpísalo viac ako 1000 aktérov regionálneho rozvoja na Slovensku s cieľom urýchliť čerpanie prostriedkov.
Aj preto Národná sieť miestnych akčných skupín iniciovala ďalšie stretnutie s predstaviteľmi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Poľnohospodárskej platobnej agentúry.
V rámci Programu rozvoja vidieka bolo k 30. júnu prostredníctvom Miestnych akčných skupín podaných 1889 projektov. Z tohto počtu bolo vydaných 1031 rozhodnutí o schválení projektu a z nich má 770 projektov uzatvorenú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.
Verejné obstarávanie má však skontrolovaných len 140 projektov. Táto kontrola je však podľa Miestnych akčných skupín pre žiadateľov rozhodujúca, pretože projekt je preplatený až po jej ukončení.
Sľub a realita sú iné
"Riadiaci orgán nám zrýchlenie procesu už tento rok prisľúbil. Realita ale sľubom ani zďaleka nezodpovedá. Nárast v počte skontrolovaných verejných obstarávaní od marca do júna 2022 predstavuje presne 20. Ak bude kontrola verejných obstarávaní takýmto tempom pokračovať ďalej, pri 1031 projektoch to potrvá takmer 13 rokov," podotkol Škultéty.
Národná sieť priblížila, že Poľnohospodárska platobná agentúra navrhuje skrátenie kontroly procesu verejného obstarávania pomocou externých zamestnancov. Zrýchliť implementáciu a čerpanie zdrojov má aj nastavenie 115-dňovej lehoty, v ktorej musí Platobná agentúra vydať rozhodnutie o schválení a podpísať zmluvu so žiadateľom.
Podľa Miestnych akčných skupín by to však malo byť rýchlejšie. Predstavitelia Národnej siete miestnych akčných skupín poznamenali, že proces kontroly by výrazne pomohlo urýchliť zrušenie usmernenia Agentúry, ktoré upravuje pravidlá a postupy zadávania zákaziek vysoko nad rámec zákona o verejnom obstarávaní.
Manažér Miestnych akčných skupín Holeška Lukáš Pavlech zároveň zdôraznil, že predlžovaná nečinnosť riadiacich orgánov je hrozbou pre Leader a celý slovenský vidiek.
Napriek tomu rokovania s predstaviteľmi Ministerstva a Poľnohospodárskej platobnej agentúry oceňuje. "Je pozitívne, že hľadáme možnosti riešenia. Žiaľ, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie naše žiadosti o dialóg ignoruje a s jeho ministerkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) sa nám od vzniku ministerstva vôbec nepodarilo stretnúť," dodal.